НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Побарувачката на 5Г опрема го зголеми тримесечниот приход на Ериксон

Шведскиот производител на телекомуникациска опрема Ериксон денеска соопшти дека бележи зголемување на приходите во првиот квартал, благодарение на побарувачката за опрема за 5Г мрежите. Компанијата наведува дека од јануари до март приходите се зголемени за 11 отсто и изнесуваат 55,1 милијарди круни (1,68 милијарди евра). Прилагодениот оперативен профит, пак, забележа …

Повеќе »

Неделков пред средбата во МОН: Оптимисти сме за денешната средба

Со оглед на тоа што денеска и официјално од Министерството за образование и наука имаше изјава дека има сериозен пристап кон решавање на овој проблем односно максимални напори да се доближат со процентот што го побара СОНК, само по себе дава за право да бидеме оптимисти на денешната средба и …

Повеќе »

Бугарски универзитет и три приватни македонски универзитети потпишаа меморандуми за соработка

Високата школа за осигурување и финансии од Бугарија потпиша меморандуми за соработка со приватните универзитети во Северна Македонија – Универзитетот АУЕ-ФОН, Скопје, Универзитет Американ Колеџ, Скопје и Универзитетот на Југоисточна Европа, Тетово. Како што јави дописникот на МИА од Софија, меморандумите меѓу универзитетите даваат можности за академска соработка, изработка на …

Повеќе »

„СТУДЕНТСКИ ПАРК“ КАЈ ФАКУЛТЕТОТ ЗА ИНФОРМАТИЧКИ И КОМУНИКАЦИСКИ ТЕХНОЛОГИИ

Денес, започнаа активностите со кои општината, заедно со јавното претпријатие „Комуналец“, ќе изврши уредување на просторот кај Факултетот за информатички и комуникациски технологии. Иницијативата за „Студентски парк“ во Битола, произлегува од студентите, а се реализира како резултат на соработката меѓу Општина Битола и Универзитетот „Свети Климент Охридски“. Градоначалникот Тони Коњановски, …

Повеќе »

ОД ИДЕЈА ДО БИЗНИС НА STARTUP WEEKEND SKOPJE

Оваа година ќе се одржи 11то-то издание на Startup Weekend Skopje! По 2 години онлајн издание, оваа година настанот ќе се одржи во живо од 6ти до 8ми мај во Инофеит! Startup Weekend Skopje e 54 часовен настан каде младите претприемачи имаат можност да ја презентират и разработат својата иновативна …

Повеќе »

Конференција „Нутриформ етикетирање: Формула за одговорно информирање на потрошувачите“

Конференција на тема „Нутриформ етикетирање: Формула за одговорно информирање на потрошувачите” ќе се одржи денеска во Скопје во организација на Едукативниот центар М6, во соработка со Италијанската амбасада во Северна Македонија и Италијанската трговска агенција Скопје (ИТА). Нутриформ е метод за етикетирање кој дава информации за хранливата вредност на храната. …

Повеќе »

Бреинстер Некст колеџ инвестира 2.5 милиони евра за овозможување пристап до квалитетно високо образование

Акредитираната високообразовна институција Бреинстер Некст колеџ – воедно и прв применет ИТ колеџ во нашата држава, прави инвестиција од 2,5 милиони евра за наредните 5 години со цел да овозможи пристапно и квалитетно високо образование во информатичките науки за идните студенти. Станува збор за проектот Студирај сега, плаќај по вработување! …

Повеќе »

Конект.мк – нов интернет портал за технологија и иновативни науки

Од неодамна, на глобалниот интернет простор постои новиот македонски веб-портал за популарна технологија и иновативни науки Конект.мк. Креиран од ентузијасти и љубители на најновите технолошки достигнувања, Конект секојдневно ќе ги информира, едуцира и советува посетителите со голем број нови содржини, покривајќи ги глобалните технолошки трендови, но и македонскиот ИТ и …

Повеќе »

Шаќири: Северна Македонија иницира регионална соработка за градење на генерации со потребни вештини за идните работни места

Денес и утре во Скопје се одржува конференција „Вештини за идни работни места“ во организација на Министерството за образование и наука и Стопанската комора на Северна Македонија, со поддршка на проектот „Образование за вработување – Е4Е“ финансиран од Швајцарската агенција за развој и соработка, а чија цел е основање на …

Повеќе »