НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Гугл и Епл: Корона апликацијата нема да ги чува Џи-Пи-Ес податоците

Компаниите Гугл и Епл соопштија дека ќе ја забранат употребата на функцијата за следење на локацијата од апликации што се во развој и работат на забавување на ширењето на новиот коронавирус. Епл и Гугл, чии оперативни системи имаат 99 отсто од паметните телефони, објавија минатиот месец дека заедно ќе работат …

Повеќе »

 Дали ќе ја сменат иднината? Виртуелна и Аугментирана реалност отвораат нов свет на можности

Виртуелна реалност (VR) е употреба на компјутерска технологија за создавање симулирана околина. За разлика од традиционалните кориснички интерфејси, VR го става корисникот директно во искуството. Наместо да гледаат екран пред нив, корисниците се нурнати во искуството и можат да комуницираат во тродимензионален свет. Со симулирање на колку што е можно …

Повеќе »

Доцент д-р Пешевска: Грижете се за менталното здравје во време на коронавирус

Голем број на чувства нѐ преплавуваат размислувајќи за коронавирусот. Се грижиме за себе и за здравјето на нашите најблиски. Некако сегашноста ни изгледа збунувачка, а иднината неизвесна. Но, додека најмногу внимание посветуваме на нашето физичко здравје, често забораваме дека исто така многу значајно е да се грижиме и за нашето …

Повеќе »

Адеми: Не сакаме училиштата да бидат жаришта за ширење КОВИД-19

Здравјето на учениците е клучно. Не сакаме училиштата да бидат жаришта за ширење КОВИД-19. Јасно е дека не постои замена за наставата во училница, но во овој момент онлајн процесот е најсоодветен. Апелираме до сите наставници да продолжат одговорно и професионално да ја вршат својата работа, да дадат придонес за …

Повеќе »

НСП: Да се потпишат 532 решенија на приправниците и тие да почнат со работа

Независниот синдикат на полицијата (НСП) денеска на прес-конференција побара да се потпишат 532 решенија, да им се врачат на приправниците и тие да почнат со работа во рамки на МВР. Претседателот на НСП Гоце Делчев Тодев соопшти дека поднеле барање до премиерот, министерот за внатрешни работи и дополнителниот заменик-министер за …

Повеќе »

ЗАРАДИ ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ПРЕДАВАЊЕТО НА Д-Р ИСАК АДИЖЕС СЕ ОДЛОЖУВА ЗА ДВЕ НЕДЕЛИ

Заради голем интерес, онлајн предавањето на реномираниот бизнис и организациски консултант, д-р Исак Адижес кое требаше да се одржи на 5 мај се одложува за две недели подоцна. Атрактивноста на темата „Менаџирање во време на криза и што потоа“ предизвика огромно внимание, особено кај претприемачите и носителите на одлуки во …

Повеќе »

Интервју со г-ѓа Оливија Георгиевска, Американска Гимназија Скопје – Како приватните средни училишта одговорија на Ковид – 19 кризата

Како главна академска координаторка на Американската Гимназија Скопје, може ли да ни кажете како се одвива наставата во училиштето во ситуација на криза? Менаџментот и директорката на АХСС Гимназија реагираше неверојатно брзо и ефикасно. Дури сега, откако поминаа месец и половина, станавме свесни колку сме биле организирани и подготвени за …

Повеќе »

Каков пијалок е „Ковид органик” и кои земји го користат овој лек против коронавирус?!

Се повеќе африкански земји се заинтересирани за набавка на растителниот напиток „Ковид органик” кој неодамна го промовираше претседателот на Мадагаскар, Ендру Раџоелина, тврдејќи дека е природен лек кој го лекува коронавирусот, иако не постојат докази за тоа. Претседателот на Танзанија истакна дека ќе испрати авион на Мадагаскар за да достави …

Повеќе »

Американски воен проект за одговор на хемиско-биолошки напади создаде ефикасен тест за Ковид-19

Армијата на САД разработила нов тест за Ковид-19 што најверојатно ќе можe да ги препознава носителите пред да станат заразни и продоложат со ширење на болеста, објави синоќа Гардијан. Ови би можело да биде значаен пробив во борбата со коронавирусот. Kоординаторите на проектот се надеват дека со тестирање на крвта …

Повеќе »