Breaking News

НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Нова технологија за лекување леукемија дава резултати

Лекари од Лестер во Велика Британија соопштија дека тинејџерка која боледува од Т-леукемија е во ремисија по нова терапија со генетска модификација на донирани Т-клетки. Научниците за прв пат ја сменија „основата“ на една буква од генетскиот код на донираните Т-клетки и на тој начин кај пациентката овозможија тие да …

Повеќе »

Информативен состанок во рамки на изработката на новата стратегија за млади

Во рамки на процесот на изработка на Националната стратегија за млади, денеска на Филозофски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” – Скопје ќе се одржи состанок на кој ќе бидат споделени досегашниот напредок и резултати во полето на младинската работа и можните следни чекори. Националната стратегија се фокусира на …

Повеќе »

Зајкова: Импресиите од посетата на студентскиот дом „Стив Наумов“ се лоши, потребно е итно санирање од корен

По барање на студентите од Универзитетското студентско собрание, денеска пратеничките Моника Зајкова и Фиснике Бектеши и претседателот на Универзитетското собрание при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј”, Славчо Темелковски извршија увид на просториите во студентскиот дом „Стив Наумов”, со цел да оценат дали поправките и реновирањето се одвиваат согласно предложениот Акциски план …

Повеќе »

Средношколецот Даниел Христов освои бронзен медал на Интернационалната јуниорска олимпијада по природни науки во Колумбија

Даниел Христов од Штип освои трето место на престижната Интернационалната јуниорска олимпијада по природни науки (IJSO) во Богота, Колумбија, која се одржа во период од 2 до 12 декември. Македонија ја претставуваа шест ученика: Даниел Христов од Штип, Теона Ана Георгиевска и Марко Серафимовски од Скопје, Искра Нечаковска и Олег …

Повеќе »

Поставени фотоволтаични панели на ССОУ „Коле Неделковски“ во Велес

На покривот на ССОУ „Коле Неделковски“ во Велес се поставени фотоволтаични панели за производство на сопствена електрична енергија. Во тек е монтажата и на ООУ „Блаже Конески“, информираат од Општина Велес. – Со овој значаен проект значително го намалуваме ударот од енергетската криза, а продолжува работата и за опремување на …

Повеќе »

Конференција „Локална самоуправа – време за можности и ревизија“

Програмата за развој на Обединетите нации – УНДП во партнерство со Министерството за локална самоуправа организира дводневна годишна конференција за децентрализација и локално управување на тема „Локална самоуправа – време за можности и ревизија“. Конференцијата ќе ја прогласи за отворена вицепремиерот за економски прашања фатмир Битиќи, а ќе се обратат …

Повеќе »

Истражување: Населението е во голема опасност поради недостаток од Д витамин

Загрижувачки се податоците за недостиг од витаминот Д што директно влијае на развојот на тешки болести и заболувања. Според истржувањата, 70 проценти од населението, на глобално ниво, а и кај нас, има недостиг од овој значаен витамин и хормон, а во голема опасност се трудниците, здравствените работници, децата и жените …

Повеќе »

Канцеларијата за ментално здравје при Филозофскиот факултет бесплатно ќе советува млади лица

По периодот на криза со КОВИД-19, Филозофскиот факултет ја увиде потребата да ги вклучи алумните од факултетот, како и студентите во завршни години во пружање бесплатна поддршка. За таа цел денеска беше отворена Канцеларија за ментално здравје со бесплатно советување. На отворањето присуствуваше и првата дама, Елизабета Ѓорѓиевска која посочи …

Повеќе »

Општина Куманово постави фотоволтаици на средното училиште „Перо Наков“

Поставени се фотоволтаици на средното општинско училиште „Перо Наков“ во Куманово. Претходно беше поставена нова фасада и нови ПВЦ прозорци на целиот објект. – Енергетската ефикасност на училиштата останува наш приоритет, објави кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски. Куманово обезбеди средства за поставување фотоволтаици за четири средни училишта во градот. Фотоволтаици ќе …

Повеќе »

Неделковски за МИА: УКЛО-Битола ја следи исконската мисија на Охридската книжевна школа

Универзитетот „Св. Климент Охридски” – Битола со новите глобални текови за омасовување на високото образование ја продолжува исконската мисија на Охридската книжевна школа што ја основал Св. Климент Охридски пред повеќе од 1100 години, а тоа е да обезбеди солидно (високо) образование и светла перспектива на младите од регионот, вели …

Повеќе »