НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Microsoft го пушти Office 2016

Софтверскиот лидер Microsoft Corp започна со светското ширење на новиот производ Office 2016. Office 2016 доаѓа со нови верзии на најпопуларните програми, вклучувајќи Word, PowerPoint, Excel, Outlook и Access и овозможува различни луѓе да работат заедно. “Последните иновации дозволуваат да направиме голем чекор во трансформацијата на Office од личен и …

Повеќе »

“Луфтханза” и “Дојче телеком” разработуваат план за квалитетен интернет во воздухот

Германската авиокомпанија “Луфтханза” планира да воведе широкопојасен пристап до интернет на одборот на авиони на кратки и средни дестинации уште од следното лето. Компанијата има склучено договор со “Дојче телеком” и веќе работат заедно на изградбата на системот. Технологијата ќе овозможи брз и квалитетен интернет како на земјата, така и …

Повеќе »

Skype престана да работи утрово во светот

Стотици членови на Twitter се жалат дека денес не можат да уживаат во програмата, a главниот проблем е дека Skype како да не е поврзан на интернет. Во социјалните мрежи од Skype уверија дека работат по прашањето за отстранување на проблемот. Онлајн верзијата на Skype сепак работи, уверуваат од компанијата …

Повеќе »

Amazon пушта таблет кој чини само 50 долари

Компанијата за онлајн трговија Amazon на пазарот ќе пушти таблет по цена од 50 долари оваа година. Слична ниска цена е постигната за сметка на функционалноста, пишува TechNews. Според информација на GFXBench таблетот на Amazon ќе има екран со дијагонала 6 или 7 инчи и резолуција 1024х600 пиксели. Уредот ќе …

Повеќе »

Apple конечно го победи Samsung

По долгогодишна судска битка Apple конечно го доби она што го сакаше. Федералниот апелационен суд утврди дека смартфоните на Samsung веќе не можат да копираат одредени функции на iPhone. Судот во Вашингтон одлучи дека јужнокорејската компанија треба да го реновира софтверот на телефоните за да го укине отклучувањето на телефон …

Повеќе »

93% од студентите на академиите на Њу Менс Бизнис акцелераторот се вработија

15ти септември, Скопје во Големата Сала на Град Скопје беа презентирани резултатите од Проектот Тренинзи за напредни ИКТ вештини реализиран од страна на Њу Менс Бизнис Акцелераторот а поддржан од страна на ЈЕС мрежата на УСАИД и Локалниот економски социјален совет на Град Скопје (ЛЕСС). Проектот беше реализиран во периодот …

Повеќе »

Golden Drum и Македонски Телеком во потрага по млади креативци

 Повик за креативно решение на тема: „Зависност од мобилни телефони и социјални мрежи“  Целосна котизација, платен пат и сместување за победникот Интернационалниот маркетинг фестивал „Голден Драм“ (Golden Drum) кој годинава ќе се одржи од 13-16 октомври во Порторож во партнерство со Македонски Телеком по вторпат во Македонија го …

Повеќе »

Facebook го развива копчето “не ми се допаѓа”

По неколку години шпекулации и претпоставки, Facebook конечно објави дека започнува со работа на копчето “не ми се допаѓа”, пишува сајтот mashable. Цукерберг споделил дека темата ќе биде разгледана за време на конференциската средба. Се очекува новото копче да изразува емоции на корисникот. Дали копчето ќе се вика “dislike” и …

Повеќе »

Apple го собори минатогодишниот рекорд во продажбата на iPhone

Во петокот, Apple официјално започна со нарачки за своите нови паметни телефони iPhone 6S и iPhone 6S Plus кои ги претстави минатата недела. Денес, компанијата објави официјална изјава дека минатогодишниот рекорд од 10 милиони пред-нарачки за iPhone 6 и iPhone 6 Plus е скршен! Договорите за последните предлози на Apple …

Повеќе »