НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Концептот „Интернет на нештата“ ќе го смени начинот на живеење

На Факултетот за електротехника и информациски технологии во Скопје, денеска, преку работилницата FutureComNet, се одбележа Светскиот ден на телекомуникациите и информатичкото општество – 17 Мај. Третата, по ред, работилница FutureComNet беше организирана на тема „Интернет на нештата“ (Internet of things). „Институтот за телекомуникации при ФЕИТ го одбележува Светскиот ден на …

Повеќе »

SEDC ја најавува првата ИТ академија за деца во Македонија IThink

Seavus едукативниот и развоен центар на 18ти мај со почеток во 17.30 часот во своите простории, на настанот кој го носи името ‘Запознај се со IThink’ официјално ќе ја претстави програмата на првата ИТ академија за деца во земјата. Ithink е замислена како прва воведна академија за технологија, која има …

Повеќе »

Најдобрите студенти ќе патуваат бесплатно во Барселона

Патување во Барселона за најдобрите студенти, почна реализацијата на владината стимулативно-наградна мерка Дваесет и пет студенти од првите три најдобро рангирани универзитети во земјава – скопскиот, штипскиот и универзитетот на Југоисточна Европа, ќе патуваат бесплатно во Барселона, како што и избраа во рамки на владината стимулативно-наградна мерка за студентите кои …

Повеќе »

Со суперсоничниот авион ќе летате од Њујорк од Лондон за само 3 часа

Првиот суперсоничен бизнис авион ќе го оствари својот прв лет во почетокот на 2020 година. Тој е дизајниран од фирмата Spike Aerospace од Бостон. Spike S-512 е дело на инженери, кои работеле за Gulfstream, Eclipse и Airbus. Авионот ќе развива максимална брзина од 2160 km / h, што ќе овозможи …

Повеќе »

Во четврток започнува 16-то издание на “Бизнис кафе Македонија“

Овој четврток (12 мај) со почеток од 18:00 часот во кафе-бар “Стоби“ (ГТЦ) во Скопје, ќе се оддржи новото 16-то по ред издание на најпрестижниот бизнис-нетворкинг настан кај нас “Бизнис кафе Македонија“. Гости на настанот ќе бидат: Жарко Димитриоски – автор, извршен продуцент и креативен директор на маркетинг агенцијата и …

Повеќе »

Јани е 10-годишното момче кое доби $ 10 илјади награда од Facebook

10-годишно момче од Хелсинки најде баг на Facebook. Детето го открило проблемот, а компанијата, пак му платила 10 илјади долари, соопштува финско издание. Информацијата беше потврдена и од Facebook. Тој ги искористил парите, за да си купи нов велосипед и нови компјутери за двајцата браќа. Јани успеал да ја пробие …

Повеќе »

УЧЕНИЦИТЕ ОД СУГС „ЛАЗАР ТАНЕВ“ МЕЃУ НАЈДОБРИТЕ ВО ЕВРОПА

Учениците од средното угостителско-туристичко училиште на Град Скопје „Лазар Танев“, постигнаа голем успех на два натпревари што се одржаа изминатата недела во Болоња, освојувајќи 4-то место на натпреварот за бармени од вкупно 78 натпреварувачи од 17 земји од Европа и 5-то место на ено-гастрономскиот натпревар од вкупно 42 штандови од …

Повеќе »

МАКЕДОНИЈА ЗА ПРВ ПАТ СО НАЦИОНАЛЕН НАТПРЕВАР ЗА Microsoft Office Specialist

Оваа година, за прв пат во Македонија, се организира Национален натпревар за Microsoft Office Specialist, од страна на Certiadria, официјален партнер на Certiport за Македонија и регионот, заедно со Microsoft Македонија. На овој натпревар, натпреварувачите ќе имаат можност да се натпреваруваат покажувајќи ги своите вештини и познавања со полагање тест …

Повеќе »

Huawei ги претставува последните технолошки иновации на Huawei Road Show 2016

Караванот на Huawei тргнува! Патува кон целта да креира Подобро Поврзан Свет, кој за нас е веднаш зад аголот. За време на кампањата – Road Show 2016 , караванот на Huawei ќе посети 26 градови во 23 земји за период од 6 месеци, пружајќи им можност на посетителите да се …

Повеќе »