НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

15 000 роботи помагаат на Amazon

15 000 роботи ќе работат во магацините на Amazon оваа сезона. Од компанијата се пофалија дека машините ќе помогнат за испораките да бидат побрзи. Компанијата направи значителни инвестиции, за да го пречека бумот од онлајн шопингот, оваа сезона. Amazon ја подобри и прошири дистрибутивната мрежа, додаде нови технологии, отвори уште …

Повеќе »

eBay отвора „паметни” продавници

Онлајн гигантот eBay отвора две „паметни” продавници во партнерство со дизајнерот Ребека Минкоф. Трговските објекти се наоѓаат во мегаполисот Њујорк и Сан Франциско, пишува изданието Wired.com. Продавниците ќе бидат опремени со „волшебни огледала”, кои ќе му овозможуваат на корисникот да измери одредена облека многу полесно. Гардеробата на продавниците исто е …

Повеќе »

Поглед кон Тајванската индустрија

Со децении Тајван се концентрира на информатичката технологија, за да изгради солидна основа на трошоците за научна и истражувачка дејност. Како резултат на тоа, најновите електронски производи како персонални компјутери, паметни телефони, уреди за складирање, широкопојасна опрема и мултимедијални плеери од Тајван се секогаш на врвот на табелата на глобално …

Повеќе »

Како технологијата ја промени трговијата на мало?

Трговците се стремат да ги задржат пазарните позиции така што инвестираат во технологијата и современиот дизајн на продавниците, со цел да останат конкурентни во средината на засилената дигитализација. Ова е главниот заклучок од извештајот на Colliers посветен на промената во трговијата на мало со се поголема пенетрација на високата технологија …

Повеќе »

Поради лага за намалени цени на „Црн петок“ казнија фирма 370.000 евра

Комисијата за заштита на конкуренцијата (КЗК) наметна парична казна на онлајн трговецот eMAG.bg во вредност од околу 370 000 евра, за кампањите Црн петок и „1 + 1 гратис Tassimo” спроведени минатата година. Тоа претставува 4% од износот на приходите од продажба на компанијата за 2013 година. Комисијата утврдила дека на …

Повеќе »

Sony развива паметен часовник со E-Ink дисплеј

Технолошкиот гигант Sony планира да ги изненади своите обожаватели со премиера на производ, кој се разликува од сите свои конкуренти, бидејќи ќе има дисплеј, базиран на технологијата Е-Ink, открива Bloomberg. Панелите со таков дисплеј се карактеризираат со ниска потрошувачка на енергија, во споредба со класичните LCD модели на пазарот. Sony …

Повеќе »

Apple престанува со производството на iPhone 5c

Технолошкиот гигант Apple планира да го прекине производството на смартфонот iPhone 5c од следната година, пишува тајванското издание Industrial and Commercial Times. Причината е дека продажбата на смартфонот не ги оправда очекувањата на производителите. Во моментов моделот се продава само во верзија со 8GB меморија. Интересот за моделот 5c го …

Повеќе »

Facebook со нова политика за користење на личните податоци

Од 1 јануари социјалната мрежа Facebook воведува нова политика за употребата на личните податоци на потрошувачите, која овозможува нивно предавање на трети лица без дозвола на носителот, пренесе ИТАР-ТААС. Во соопштението се вели дека секој корисник автоматски се смета за согласен со новата политика, ако продолжи да го користи Facebook …

Повеќе »

Социјалната мрежа Tumblr стана најбрзо растечка во светот

Tumblr веќе е најбрзо растечката социјална мрежа. Таа привлекува најмногу нови корисници во последните шест месеци, покажува анализата на Global Web Index, велат од TechCrunch. Бројот на активни корисници во сопственост на платформата Yahoo се зголеми за 120% за овој период. За споредба, растот на Facebook е само 2%. Сепак …

Повеќе »