НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Шведска отстрани збор од јазикот поради Google

Шведски лингвисти официјално отстранија збор од јазикот во протест против американскиот интернет гигант Google. Во шведскиот јазик неологизмот ogooglebar – “о-Гугл-бар” се користи повеќе од една година со значењето “нешто што не може да се најде преку пребарувач на интернет”

Повеќе »

Yahoo платиле 30 милиони долари на 17-годишно дете

Најголемиот американски веб портал Yahoo ја купиле мобилната стартап компанија Summly за 30 милиони долари. Ова го соопшти агенцијата “Блумберг”, а зделката беше прогласена официјално вчера, но без притоа да се споменуваат детали околу неа. Парите ќе одат во џебот на 17-годишниот сопственик на Summly Ник Д’Алоисио. Во Summly Д’Алоисио …

Повеќе »

Марк Зукерберг влегува во политиката?

Марк Зукерберг, коосновач и извршен директор на светската социјална мрежа Facebook, ги разгледува можностите за формирање на политичка партија, која ќе ги поддржува различните каузи поврзани со имиграцијата, економијата, образованието и финансирањето на научни проекти. Ова го соопшти агенцијата “Блумберг”. Според одредениот извор 28-годишниот милијардер размислува за формирањето на ваквата …

Повеќе »

Основачот на Twitter кандидат градоначалник на Њујорк?

Основачот на социјалната мрежа Twitter Џек Дорси планира да се кандитира за градоначалник на Њујорк, пренесува ИТАР-ТАСС. 36-годишниот програмер и бизнисмен, чие богатство е над една милијарда долари, изјави дека Њујорк одамна го привлекува со својата енергија и “наелектризираност”.

Повеќе »

Apple патентираa систем за виртуелна реалност

Apple доби патент за нова технологија за виртуелна реалност. Таа е способна да препознава објекти од реалниот живот кои се визуелизираат во видео клипови на уредите. Системот прикажува корисни информации за секој од елементите во видеото, за кој има претходно поставени податоци.

Повеќе »

И Twitter влегува во музичкиот бизнис?

Социјалната мрежа за микро блогови Twitter разработува нова мобилна музичка апликација која ќе им овозможи на корисниците да симнуваат и делат музички датотеки под уредите на Apple пренесува “Блумберг”. Апликацијата ќе стримува музика директно од SoundCloud – со седиште во Берлин. Минатата година Twitter ја купија стартап компанијата We Are …

Повеќе »

Го казнија Google поради Street View

Google ќе мора да плати парична казна од 7 милиони долари, за да постигне договор за дело за собирање на лични информации од автомобилите кои градат Street View во САД. Тие собирале лозинки и пораки од безжични Wi-Fi мрежи на домаќинства и канцеларии, кои не биле заклучени со лозинка. Google …

Повеќе »

Google отпушти 10% од вработените во Motorola

Минатата година, Google ја купи Motorola со цел да ги искористи сите производи и патенти и директно да се натпреварува со Samsung, HTC и останатите производители. Сепак, потребна е напорна работа бидејќи Motorola не ги исполнува очекувањата.. Motorola веќе поминува низ корпоративно реструктуирање. Во август, отпуштени беа 4,000 вработени, а …

Повеќе »

Новиот Facebook доаѓа за неколку часови

Социјалната мрежа Facebook го претстави својот целосно изменет проток на вести (news feed) за време на специјалниот настан во Менлоу парк, Калифорнија, пренесува ABC. Листата на надградби е целосно освежена. Сега тој е со убави големи слики и со поделби, има различни видови содржини. Се очекува промената да влијае на сите …

Повеќе »