НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Skype ќе се користи без инсталација и регистрација

Microsoft додаде нова интересна функција во апликацијата Skype. Сега корисниците на услугата можат во разговорот да ги канат своите познаници кои немаат инсталирано Skype, па дури ни сметка во системот. Поканетите нема да имаат потреба да инсталираат било каков софтвер – доволно е да ја отворат испратената порака по е-пошта, …

Повеќе »

Почнува продажбата на iPhone 6s и 6s Plus во понудата на Вип и на ОНЕ

iPhone 6s и iPhone 6s plus веќе од денес се достапни во продажните салони на Вип и на ОНЕ во Скопје, во верзии од 16 GB и 64 GB и во различни бои. Новите iPhone 6s и iPhone 6 Plus изгледаат речиси идентично како и нивните претходници од надворешната страна, …

Повеќе »

Иновациите во бизнисот се тајната на успехот: Уште само два дена Технома 2015 на Скопски саем

Повеќе од 10 илјади луѓе досега го посетија 41-от Меѓународен саем на металургија, електроника, енергетика, нематали, градежништво, обезбедување и заштита, ТЕХНОМА 2015, кој беше отворен на вторникот (13-ти), а се затвора во сабота (17-ти октомври). Четири хали и повеќе од 185 компании, од кои 135 домашни и 50 странски учесници …

Повеќе »

Facebook тестира свој видео портал

Социјалната мрежа Facebook тестираше свој видео портал каде што корисниците ќе можат да гледаат видеа, без да мора да губат време во гледање на профили, надградби и секаква друга содржина. Порталот ќе нуди клипови, споделени од пријателите; страници кои следат, како и видео од други земји кои објавуваат содржини. Социјалната …

Повеќе »

Студентски попуст на AllWeb

На барање на студентите, а со цел да им се овозможи надградба на знаењата за дигитален маркетинг, AllWeb обезбеди специјални студентски влезници. И оваа година по специјална цена за една влезница тројца студенти добиваат можност да ја следат програмата на конференцијата. Влезниците се достапни на сајтот и можат веднаш да …

Повеќе »

Facebook го тестира копчето “купи”

Facebook Inc (Фејсбук) сака корисниците на мрежата да купуваат облека и други производи. Вчера од компанијата најавија дека почнуваат со тестови на нова функција која овозможува директен шопинг од Фејсбук апликацијата во смартфоните, соопштува Ројтерс. Намерата на компанијата е да му конкурира на лидерот во електронска трговија Amazon Inc. Во …

Повеќе »

Pepsi започнува нов бизнис! Ќе продава мобилни телефони

PepsiCo во понеделникот објави дека работи со производител на мобилни телефони и додатоци во Кина за продажба на мобилни уреди. Договорот на компанијата со производителот е дека нема да произведува уреди, туку само ќе ги нуди од името на својот бренд. Компанијата за пијалоци, меѓутоа, нема планови да навлегува во …

Повеќе »

Се создава најголемата приватна компанија за интегрирана технологија во светот

Производителот на компјутери DELL Inc. соопшти дека ја стекнува компанијата за чување на податоци EMC Corp. Tрансакцијата е во вредност од $ 67 милијарди. Ова е договор во кој се здружуваат две големи компании. Резултатот ќе биде извор на огромно влијание во технолошката област, коментира агенцијата “Ројтерс”. Од Dell објавија дека …

Повеќе »

Иновации и нови технологии: Центарот на најважното случување во Скопје од идната недела е Технома 2015

Повеќе од 185 компании од кои 135 домашни и 50 странски учесници ќе присуствуваат на овогодинешната 41-ва по ред меѓународна саемска манифестација, ТЕХНОМА 2015, која ќе се одржи од 13-ти до 17-ти октомври на Скопски саем. Имено, Технома е бренд кој четири децении ги oбeдинувa прeтстaвницитe нa нajгoлeмитe дoмaшни, нo …

Повеќе »