НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Триглав Осигурување Скопје обезбеди поголема бруто полисирана премија споредено со истиот период минатата година

Групацијата Триглав, водечка осигурително – финансиска групација во Словенија и една од најголемите во југоисточна Европа и во првите девет месеци од 2014 година работеше добро. Групацијата и натаму го задржува високото ниво на финансиска стабилност и ја зајканува водечката позиција на словенечкиот пазар на осигурување, каде го зголеми својот …

Повеќе »

Телевизијата во Македонија сеуште најдоминантен медиум

Светскиот ден на телевизијата се одбележува на 21 ноември секоја година во чест на телевизијата и денот на одржувањето на првиот Светски телевизиски форум (1996). Денот е прогласен со решение на Генералното собрание на ООН во март 1996 година. Телевизијата изигра важна улога во социјализацијата во 20-тиот и 21-виот век. …

Повеќе »

Заврши борбата за Mozilla: Yahoo го дислоцира Google како главен пребарувач

Двете компании го најавија почетокот на петгодишно соработка, во рамките на која во веб прелистувачот Firefox како главен пребарувач ќе стане Yahoo, пренесе CNBC. Договорот ќе стапи во сила од декември 2014 година, за кога се очекува да се појави на пазарот новата верзија на прелистувачот. Иновацијата ќе биде тестирана …

Повеќе »

Roamer МK : сензационалнa алтернативна апликација на веќе добро познатите Skype и Viber сега достапна и во Македонија

Во средината на месец ноември, без некои претходни големи најавувања, во Македонија беше отворено претставништво на, како што многумина го нарекуваат, убиецот на роамингот насекаде низ светот, апликацијата Roamer. Симнувањата на оваа телекомуникациска апликација се во секојдневен пораст и неговата популарност наскоро ќе ја достигне популарноста на туристичките сим картички …

Повеќе »

5-годишно британче стана најмладиот ИТ специјалист во светот

Британецот од пакистанско потекло Ајан Куреши е најмладиот компјутерски стручњак со сертификат од Microsoft во светот. Петгодишното момче од англискиот град Ковентри, го поминало успешно тестот на Microsoft за сертификација на професионалци, пренесе BBC. Тестот е тежок, но и доста интересен, рече Куреши за BBC. Тој додава дека сонува да …

Повеќе »

Samsung го крати производството на паметни телефони со 30%

Водечката компанија за мобилни уреди во светот Samsung планира во 2015 година да го намали производството на паметни телефони со 30%, објавија Wall Street Journal. Мерката е дел од аспирациите на гигантот за намалување на трошоците. За време на презентацијата во Њујорк шефот на одделот „Односи со инвеститори” Роберт Иј …

Повеќе »

Мајкрософт вложува над 400 милиони во Реал Мадрид

Американската компјутерска компанија Мајкрософт вечер ќе потпише договор со Реал Мадрид. Ова ќе се случи во една од салите на стадионот „Сантијаго Бернабеу”. На настанот ќе присуствуваат претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез и претставникот на Мајкрософт, Орландо Ајала. Условите на договорот сеуште не се објавени јавно.

Повеќе »

Facebook пушта канцелариски чет систем

Facebook развива нов вид на услуга за внатрешнофирмена комуникација со која ќе ги нападне позициите на конкурентите LinkedIn и Google, пренесува Financial Times. Компанијата работи тајно врз софтверот кој ќе им овозможи на корисниците да разговараат со своите колеги, да се поврзуваат со контакти и да соработуваат на документи, гласат …

Повеќе »

Белгиските власти ги обвинија HSBC за даночни измами

Властите во Белгија ја обвинија филијалата на британската банка HSBC во Швајцарија за даночни измами. Тие тврдат дека од финансиската институција придонесуваат на богатите Белгијци да кријат приходи и да избегнуваат оданочување. На тој начин Белгија била оштетена со стотици милиони евра. Во соопштението, белгиските власти ги обвинија HSBC дека …

Повеќе »