НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

„Баер“ ќе плати повеќе од 10 милијарди долари како компензација за производот што предизвикува Рак

Хемискиот гигант „Баер“ ќе плати 10,9 милијарди долари за да ги смири обвинувањата дека „кружењето“ на хербицидот е канцерогено, пренесува порталот Градина. Поднесени се околу 125.000 судски спорови над оваа подготовка базирана на глифосат, која, наводно, има канцерогени ефекти. Правната фирма „Ваиз и Луксенберг“ изјави дека достигнала спогодба во име …

Повеќе »

Администрацијата на САД веќе подолго време подготвува план за преземање на европските компании „Ериксон” и на „Нокиа”

Администрацијата на САД веќе подолго време подготвува план за преземање на европските компании „Ериксон” и на „Нокиа” од американски технолошки и телекомуникациски конзорциуми со цел вештачки да ја засили конкуренцијата со кинеската телекомуникациска корпорација „Хуавеј”, објави „Волстрит џурнал”. Весникот наведува дека планот не е реализиран поради пандемијата со новиот коронавирус. …

Повеќе »

Бил Гејтс, предупреди дека вакцината против коронавирусот може да не биде многу ефикасна

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, предупреди дека вакцината против коронавирусот може да не биде многу ефикасна како бариера за ширење на инфекцијата. Во интервју за Си-Ен-Ен тој го објасни својот песимизам на следниов начин: „Кога развиваат вакцина истражувачите се водат од две карактеристики – превенција на болеста со вакцинацијата и …

Повеќе »

ДобраЗделка.мк – прв агрегатор за каталози во Македонија

Добра Зделка е направена од корисници за корисници. Важно е сите да сме информирани за најновите промоции на продавниците низ целата држава. Но исто така важно е да сме еколошки свесни и да ја намалиме употребата на хартиените каталози, флаери, летоци и брошури, а со тоа да го намалиме сечењето …

Повеќе »

Шефот на Google и приказната за тоа како неговиот татко му ја дава едногодишната плата за билет до Соединетите држави

Од 2015 година, Сундар Пичаи управува со една од најголемите компании не само во технологијата, туку и во целиот корпоративен свет – Alphabet. Матичната компанија е позната по својата подружница Гугл. Сепак, пред да го достигне овој врв во кариерата, ги доби првите чекори на ова поле во индискиот институт …

Повеќе »

Фондот за иновации и технолошки развој денека ќе ги презентира резултатите од јавниот повик „Стартапувај 2″

Фондот за иновации и технолошки развој денека ќе ги презентира резултатите од јавниот повик „Стартапувај 2″ наменет за поддршка на стартап компании. На јавниот повикот „Стартапувај 2″ имаше рекордни 235 пријавени компании, што е за 30 отсто повеќе во споредба со првиот повик наменет за поддршка на стартапи реализиран минатата …

Повеќе »

Ваучери за финансирање ИТ-обуки за млади до 29 години

Скопје, 18 јуни 2020 (МИА) – Согласно со третиот сет економски мерки, Владата донесе Уредба за доделување ваучери за млади лица за обука за дигитални вештини во вредност од 30.000 денари. Ваучерите ќе покријат дел од трошоците за ИТ-обуките кои ќе бидат од најосновни до најнапредни дигитални вештини и програмирање. …

Повеќе »

АЕК: Зголемени мрежните капацитети на телекомуникациските оператори, за очекување е да ја намалат цената

За најмалку два пати ќе се зголемат капацитетите за транспорт на сообраќајот на операторите на пазарот на електронски комуникации, што беа намалени поради оптовареност на мрежите откако поради кризата со КОВИД-19 најголемиот дел од населението ги извршува обврските он-лајн. На некои релации зголемувањето ќе биде дури и за четири пати, …

Повеќе »

Ни се закануваат времени прекини во реемитувањето на телевизиските програми

Операторите на електронски комуникациски услуги кои вршат реемитување на телевизиски содржини од домашни и странски радиодифузери, се соочуваат со ненадминливи предизвици во своето работење, се вели во протестното писмо испратено и до техничкиот премиер Оливер Спасовски, министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, шефот на државата Стево Пендаровски, претседателот …

Повеќе »