НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Светската форум асоцијација за комуникациите беше организатор на првиот Давос онлајн форум за комуникации

Светската форум асоцијација за комуникациите беше организатор на првиот Давос онлајн форум за комуникации, што се одржа на Зум април 2020 година со 145 учесници од 42 земји. Насловот на самитот беше „Криза во општествата, криза во индустријата“ и детално се дискутираше за тековната состојба во бизнисот на глобално ниво. …

Повеќе »

Солвео го проширува бизнисот со нова креативна агенција, Џуно!

“Веќе долго време бевме свесни за потребата на пазарот за квалитетни маркетинг услуги. Забележавме дека потребата е двострана – имавме голема побарувачка од страна на нашите клиенти, но и забележавме потреба на пазарот за нов и свеж пристап. Светот е заситен од визуелни пораки, и особено во поглед на дигиталниот …

Повеќе »

Конкурс за наградата „Браќа Миладиновци” за најдобра поетска книга за 2020 година

Националната установа „Струшки вечери на поезијата” го распиша Конкурсот за доделување на наградата „Браќа Миладиновци” за тековната 2020 година, која се доделува за најдобра поетска книга меѓу две фестивалски изданија на СВП, објавена на македонски јазик во периодот од 1 јуни 2019 до 31 мај 2020 година. Според однапред утврдените …

Повеќе »

„Мајкрософт” заменува новинари со – роботи

Мајкрософт ќе замени десетици новинари со автоматски системи за избор на вести на веб-страницата МСН, јавија медиуми од САД и Велика Британија. Преземањето на стории од други медиуми и избор на наслови и фотографии на страницата МСН во моментот го прават новинари. Вештачката интелигенција ќе ги извршува тие задачи и …

Повеќе »

ФИТР: Отворен јавен повик за компании – носители на брзо економско заздравување

Фондот за иновации и технолошки развој објави јавен повик за Технолошки развој за брзо прилагодување на КОВИД 19, наменета за микро, мали и средни компании од Северна Македонија со потенцијал за успешно работење. Со објавувањето на јавниот повик започнува практичната реализација на третиот сет мерки за поддршка на економијата на …

Повеќе »

Општина Карпош ќе им додели по 10.000 денари на полуматурантите – првенци на генерација

Со одлука на членовите на Советот на Општина Карпош, 10 полуматуранти-првенци на генерација од сите основни училишта на територијата на локалната самоуправа, ќе добијат финансиски награди од по 10.000 денари поединечно, средства од општинскиот буџет. Приватната здравствена установа „Жан Митрев” со донација од околу 500.000 денари хортикултурно ќе го облагороди …

Повеќе »

Онлајн конференција „Заземи простор” на Women in Tech

Скопје, 28 мај 2020 (МИА) – Глобалното движење Women in Tech денеска ќе одржи 24-часовна виртуелна конференција за сите заинтересирани во технологија. Темата „Заземи простор”, како што соопштуваат, има за цел да претстави глобално заземање на просторот што им е потребен на сите девојки и жени да напредуваат во нивниот …

Повеќе »

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Владата на вчерашната 57-ма седница ја разгледа и усвои информацијата со Правилник за инструментот за поддршка – Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19, со кој се воведува нов механизам за поддршка и развој на микро, мали и средни претпријатија во земјава. Поддршката, како што информираат …

Повеќе »

Јанкуловски: Постапката за избор на ректор ќе биде спроведена согласно Законот за високо образование и Статутот на УКИМ

Започнатата постапка за избор на ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје за мандатниот период 2020-2023 е во целосна согласност со актуелниот Закон за високо образование. Согласно овој Закон, изборот на ректор не го врши Сенатот на УКИМ, туку членовите на наставно-научните совети на сите единици на УКИМ. …

Повеќе »