НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Вип оператор и Оне се спојуваат од 1 октомври 2015 година

Вип оператор и Оне ја затворија трансакцијата за спојување на двата правни ентитетa во една компанија – оне.Вип ДОО Скопје, кој сега е предмет на регистрација во Централниот регистер на РМ. Затворањето на трансакцијата се случува откако, во јули оваа година, Комисијата за заштита на конкуренцијата на РМ го одобри …

Повеќе »

Во октомври YouTube започнува со наплата

Платформата за споделување на видео содржини YouTube во октомври воведува платена месечна претплата, благодарение на која корисниците ќе можат да ги гледаат своите омилени видеа без какви и да било рекламирања. Видео порталот, во сопственост на технолошкиот гигант Google, планира со иновацијата да ги игнорира сите рекламирања и корисниците ќе …

Повеќе »

Тајната на успехот на најбогатиот човек во Кина (Видео)

Најбогатиот човек во Кина Џек Ма разговараше со американскиот телевизиски презентер Чарли Роуз на Светскиот економски форум во Давос за патот до создавањето на Alibaba – кинескиот вебсајт за интернет трговија. Минатата година компанијата беше проценета на околу 200 милијарди долари, а нето состојбата на Џек Ма – на 20+ …

Повеќе »

9 чекори до заработка на светските берзи [БЕСПЛАТНА Е-КНИГА]

Дали знаевте дека една четвртина од светските милијардери своето богатство го имаат стекнато токму на тргување на берза? Најпознат пример е Џорџ Сорош, кој во само еден ден заработи скоро 2 милијарди долари тргувајќи со Британската фунта. Сепак ако сакате да заработите поголема количина на пари за брзо време, тогаш …

Повеќе »

Axel Springer го купува Business Insider за 500 милиони евра

Германскиот издавачки концерн Axel Springer договорил речиси 100% купувањето на економскиот сајт Business Insider, соопшти “Блумберг”, повикувајќи се на информации од Re / code. Според непотврдени информации, цената на трансакцијата е околу 500 милиони евра. И покрај недостатокот на информации од страна на купувачот, се очекува договорот да биде прогласен …

Повеќе »

Microsoft го пушти Office 2016

Софтверскиот лидер Microsoft Corp започна со светското ширење на новиот производ Office 2016. Office 2016 доаѓа со нови верзии на најпопуларните програми, вклучувајќи Word, PowerPoint, Excel, Outlook и Access и овозможува различни луѓе да работат заедно. “Последните иновации дозволуваат да направиме голем чекор во трансформацијата на Office од личен и …

Повеќе »

“Луфтханза” и “Дојче телеком” разработуваат план за квалитетен интернет во воздухот

Германската авиокомпанија “Луфтханза” планира да воведе широкопојасен пристап до интернет на одборот на авиони на кратки и средни дестинации уште од следното лето. Компанијата има склучено договор со “Дојче телеком” и веќе работат заедно на изградбата на системот. Технологијата ќе овозможи брз и квалитетен интернет како на земјата, така и …

Повеќе »

Skype престана да работи утрово во светот

Стотици членови на Twitter се жалат дека денес не можат да уживаат во програмата, a главниот проблем е дека Skype како да не е поврзан на интернет. Во социјалните мрежи од Skype уверија дека работат по прашањето за отстранување на проблемот. Онлајн верзијата на Skype сепак работи, уверуваат од компанијата …

Повеќе »

Amazon пушта таблет кој чини само 50 долари

Компанијата за онлајн трговија Amazon на пазарот ќе пушти таблет по цена од 50 долари оваа година. Слична ниска цена е постигната за сметка на функционалноста, пишува TechNews. Според информација на GFXBench таблетот на Amazon ќе има екран со дијагонала 6 или 7 инчи и резолуција 1024х600 пиксели. Уредот ќе …

Повеќе »