НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Македонија2025 објави повик за стипендии во Москва

Македонија2025, објавува отворен повик за стипендии за додипломски и постдипломски студии од Руската Претседателска Академија (RANEPA), во Москва, овозможени од страна на член на Македонија2025. Се работи за две целосни стипендии, едната е за Мастер студии, а другата за додипломски. Сите критериуми кои треба да ги исполнуваат кандидатите, како и …

Повеќе »

Македонци ќе се натпреваруваат за глобалната награда на НАСА

Од 22 до 24 април во просториите на „Њу менс бизнис акселераторот“ по четврти пат се одржи „Спејс апс челинџ“ натпреварот на НАСА. Оваа година, на настанот учествуваа 120 учесници, кои предвидените 48 часа работеа на предизвиците поставени од НАСА. Првопласираниот тим имаше проект за изработка на џет-пек каде што …

Повеќе »

ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ НА НАЈУСПЕШНИТЕ УЧИЛИШНИ ТИМОВИ НА НАТПРЕВАРОТ ЗА НАЈДОБРА БИЗНИС СОЦИЈАЛНА ИДЕЈА

Во Салата на Советот на Град Скопје, денеска (25.04.2016 година),  Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, свечено им ги врачи наградите на училишните тимови-победници на натпреварот за најдобра социјално-претприемачка идеја. Покрај сертификатите и плакетите, сите членови на победничките училишни тимови (ученици и ментори), добија и парична награда. – Навистина ми …

Повеќе »

Сан Франциско ги задолжи новите згради да имаат соларни панели на покривот

Американскиот град Сан Франциско е познат по голем број на функции и знаменитости, но наскоро може да стане симбол и со изобилството од сончева енергија, која ја собира преку покривите на зградите. Советот на супервизори на Сан Франциско едногласно усвои нова регулатива со која ќе бара сите згради со нова …

Повеќе »

Како “Интернет на нештата” ќе го промени светот

“Интернет на нештата” (IoT) беше назначен за следната индустриска револуција – тој ќе го промени начинот на кој сите компании, влади и корисници ќе комуницираaт со физичкиот свет. Во текот на повеќе од две години BI Intelligence – единицата за пазарни истражувања на американскиот сајт Business Insider, забележал раст на …

Повеќе »

Соларната енергија за спас од катастрофалните последици од климатските промени – порачаа младите

1 час енергија од сонцето може да ги задоволи потребите на човекот за 1 година – истакна професорот Илија Насов, на предавањето одржано како дел од саемот за зелени работни места, одржан во Кичево на 12-ти април. Модерната човечка цивилизација може целосно да се напојува од соларната енергија, доколку се …

Повеќе »

Wi-Fi – невидливиот и децимален убиец, еве 4 начини како да се заштитите

Безкабелниот начин на поврзување со интерент – Wi – Fi се користи секаде. И нешто повеќе – нашите домови станаа како пајажина од различни радио и друг вид бранови, пишува d-rmario.com. Нема како тоа да не влијае на нашето здравје. Многу малку од нас знаат дека вработените кои се занимаваат …

Повеќе »

Во сабота светскиот мотивационен говорник Ник Вујичиќ ќе се претстави пред македонската публика

На 16 април, сабота, со почеток во 20 часот, во ВИП Арената на СРЦ „Борис Трајковски“, со свој мотивационен говор ќе се претстави големиот светски хуманист и говорник Ник Вујичиќ, човекот кој со својата неверојатна животна приказна, харизматичен лик и со длабока верба во Бога успеа да ги допре срцата …

Повеќе »

Втор FMCG самит во Македонија

И оваа година магазинот InStore застанува зад организацијата на вториот FMCG самит што ќе се одржи на 13 мај во хотелот „Александар палас”. Регионалниот магазин за трговија со стока за широка потрошувачка InStore и оваа година ја продолжува мисијата за обединување и унапредување на трговскиот сектор. На 13 мај, во …

Повеќе »