НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Кои се најдобрите смартфони на пазарот во моментов?

Кога купуваме нов телефон, убаво е да си направиме детално истражување на она што ќе ни е најкорисно. Изборот е веќе голем и никако не е лесен. Сајтот Business Insider дава одредени насоки така што ги подредува најдобрите смартфони на пазарот во моментов. Класификацијата е направена врз база на фактори …

Повеќе »

Amazon ќе инвестира $ 2 милијарди

Најголемиот синџир во светот за онлајн трговија Amazon објави дека ќе инвестира дополнителни 2 милијарди долари за проширување на своите активности во Индија. Amazon прецизираше дека инвестициите ќе го поддржуваат брзиот раст на компанијата и ќе ја подобрат услугата. „Гледаме огромен потенцијал во индиската економија и во растот на тргување …

Повеќе »

Што да не купуваме од Amazon?

Не секогаш американскиот гигант во онлајн продажбата Амазон (Amazon) е најевтиното место за шопинг, покажува истражувањето, пренесува Маркетуоч. Минатата недела Амазон ги објави финансиските резултати за вториот квартал, и за 52-риот последователен квартал продажбата на компанијата, достигна двоцифрен раст. Приходите беа над 19 милијарди долари или 23 отсто повеќе на …

Повеќе »

Кога се очекува продажбата на iPhone 6

Новиот паметен телефон на Apple – iPhone 6, може да се појави на пазарот подоцна од очекуваното. Apple можеби планира да го лансира iPhone 6 на 14 октомври, бидејќи самиот месец ќе биде исклучително напорен за компанијата, пишува Ричард Педи од MacRumors, повикувајќи се на извор од гигантот. Истиот извор …

Повеќе »

И Wikipedia го прифаќа Bitcoin

Wikimedia Foundation, објави дека веќе ќе прифаќа донации од виртуелната валута биткоин. Така Wikipedia станува најновата организација која прифаќа да оперира со виртуелната валута. Биткоините не се регулирани од ниту една земја или централна банка. Лиса Грувел од Wikipedia прецизираше дека за фондацијата секогаш било важно да се направат донациите …

Повеќе »

Акциите и приходите на Facebook зголемени двојно

Facebook забележа подобри резултати од очекуваните, така што приходите од рекламата за мобилни уреди продолжуваат да растат, како и бројот на корисниците. Компанијата соопшти дека има заработено 788 милиони долари или 30 центи по акција, во периодот април-јуни. За истиот период минатата година добивката беше 331 милиони долари или 13 …

Повеќе »

Twitter: Приходи и вработени

Twitter призна дека ангажира премногу мажи – бели и Азијци – за високоплатените позиции во технолошкиот сектор, како и другите големи компании од Силиконската долина. Недостатокот на разновидност меѓу работната сила на Twitter, која брои околу 3.000 луѓе, може да се види од податоците објавени од компанијата која стои зад …

Повеќе »

Facebook го запира „четот“ на мобилните

Социјалната мрежа Facebook го запира разговорот во мобилната апликација за Android и iOS, станува јасно од официјалното соопштение на компанијата. Кореспонденцијата на Facebook ќе биде можна само преку апликацијата Facebook Mеssenger. Тоа е целта на извршниот директор Марк Цукерберг, кој бара нов начин за профит. Се очекува промената да биде …

Повеќе »

Apple ги губи пазарните позиции кај таблетите

Причините за тоа се високата цена и бавната надградба на iPad, на позадината на се поизразеното пребарување на Android и Windows уредите, покажа анализата на IDC за вториот квартал. Пазарот на таблети влегува во нова фаза на развој, при која истакнатите лидери Apple и Samsung не се радуваат на досегашната …

Повеќе »