НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Знаете ли колку парчиња iPhone 6 се продадоа првиот деби викенд?

Двата нови модели се продаваат од 19 септември во САД, Австралија, Канада, Франција, Германија, Хонг Конг, Јапонија, Порторико, Сингапур и Велика Британија. Apple продаде над 10 милиони уреди од новите iPhone 6 и iPhone 6 Plus за викендот во кој моделите дебитираа во продавниците. Во соопштението, компанијата најави дека продажбата …

Повеќе »

Yahoo купи индиски стартап

Yahoo го купи индискиот стртап Bookpad, кој се занимава со облачен хостинг на документи. Ова е трета зделка од почетокот на годината досега, при што голема странска компанија купува индиски стартап. Вредноста на зделката е 8.3 милиони долари, што има веројатност таа да порасне значително, пренесува kaldata.com. Трансакцијата е интересна …

Повеќе »

Се продадоа домени за милионски суми

На аукција беа продадени и домените .Vip и .Tech. Онлајн трговецот Amazon плати износ од 4,6 милиони долари за правата да го користи доменот “.Buy”, соопшти Business Insider. На 17 септември ICANN (организацијата која ги контролира имињата на домените во светот) ја организирала аукцијата, на која има продадено некои од …

Повеќе »

Новиот iPhone 6 за само 179 долари

Американскиот синџир за трговија на мало Walmart го нуди новиот модел iPhone 6 по цена од 179 долари со двегодишен договор од AT & T, Verizon или Sprint. Цената на iPhone 6 Plus е 279 долари. Тоа е за 20 долари помалку од препорачаната цена на Apple за новите модели …

Повеќе »

Шареното лого на Google прикрива тотална шпионажа

Главната дејност на американскиот гигант Google е да набавува разузнавачки информации, изјави основачот на сајтот Wikileaks, Џулијан Асанж во интервју за британската телевизија BBC. Според него пребарувачот директно ги следи своите корисници во целиот свет. „Бизнис моделот на Google е шпионажата. Тоа и носи на компанијата 80% од приходите”, категоричен …

Повеќе »

Седум години Вип на македонскиот пазар

Одличните резултати – поттик за креирање на нови супериорни кориснички искуства Од влезот на пазарот во 2007-та година Вип оператор досега инвестираше 140 милиони евра и денеска е втор по големина мобилен оператор со пазарен удел од 28.2%. Корисниците на Вип оператор освен најдобри услуги по најдобри цени имаат и …

Повеќе »

Овој човек речиси стана шеф на Apple, Google и Yahoo

Не многу луѓе можат да се пофалат со искуството на Џо Костело во неговата долга кариера. Пред да биде назначен за извршен директор на Enlighted која свртела 55 милиони долари финансирање досега, тој е многу поголема фигура во технолошкиот сектор. Тој е извршен директор на софтверската компанија Cadence Design Systems …

Повеќе »

Apple ќе го претстави iPad на 21 октомври

Технолошкиот гигант Apple планира специјален настан на 21 октомври, на кој се очекува компанијата да претстави два нови модели iPad од шестата генерација, како и трета верзија на iPad Мini и неговиот оперативен систем ОС Х Yosemite, соопшти Reuters. Неофицијално новите таблети ќе бидат со процесор A8 (сличен на iPhone …

Повеќе »

Пиратеријата одлева милиони долари

Постои директна врска помеѓу борбата против пиратеријата и развојот на економијата Истанбул 17 септември. Просечната стапка на пиратерија во светот изнесува 42%. Во ЕУ 33%, додека во Македонија 66% покажуваат податоците на БСА (Бизнис деловна алијанса). На глобалниот конгрес за борба против фалсификување и пиратерија кој се одржа во Истанбул …

Повеќе »