НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Зошто вработените на Apple никогаш не сакале да вечераат со Стив Џобс

Основачот на Apple, Стив Џобс ќе биде запаметен по неверојатно високите стандарди во однос на дизајнот на производи и развој на компанијата како целина, пишува Business Insider. Дејвид Блакај работи во Apple во текот на 12 години пред да ја формира сопствената фирма. Во друштво на Џобс тој извршувал различни …

Повеќе »

Google започнува да отстранува резултати

Интернет гигантот Google започна укинување на резултати од вашиот пребарувач. Ова се наметнува поради клучната одлука на Европскиот суд од месец мај, поврзан со правото на луѓето да бидат “заборавени” од интернет. Според одлуката на судот секој човек може да побара од пребарувачот да укине резултати кои одат при пребарувањето …

Повеќе »

77% од топ позициите на Facebook ги раководат мажи

Глобално 77% од топ позициите на Facebook ги раководат мажи, се наведува во извештајот на компанијата. Facebook за прв пат објави статистика која ја покажува различноста меѓу нејзините вработени, пишува изданието The Verge. Обезбедувајќи ги податоците, најголемата социјална мрежа се приклучи на постојано големото движење за транспарентност. Работната сила на …

Повеќе »

Македонска компанија прави “паметен” бојлер

Првиот “паметен” бојлер во светот ќе биде произведен од македонската компанија “Леов”. Ова значи дека не ви е потребен човек дома, за да се уклучи бојлерот, бидејќи тоа ќе може да се прави преку мобилен телефон, за кој е направена посебна апликација. Бојлерот ќе биде пуштен на македонскиот пазар во …

Повеќе »

Google поврзува кабел во Тихиот Океан

Google планира да направи огромна инвестиција во унапредувањето на интернетот во Тихиот Океан, кој ќе го поврзува центарот за податоци на компанијата во Јапонија, пишува весникот The Wallstreet Journal (WSJ). Одлуката на американската компанија е диктирана од зголемениот сообраќај преку нејзините приватни мрежи. Не за првпат Google да прави ваков …

Повеќе »

ВИП е нов сопственик на мрежата Blizoo

Телеком Австрија Групацијата потпиша договор за купување на 100% од компанијата Blizoo Македонија. Blizoo Македонија е еден од најголемите кабелски оператори во Република Македонија кој нуди услуги за ТВ, широкопојасни услуги и фиксна телефонија. Купопродажбата, која е предмет на одобрување од релевантните институции (Комисија за заштита на конкуренција на РМ), …

Повеќе »

Овој човек прави по 4 милиони долари годишно од YouTube

Феликс Келберг, шведскиот YouTube феномен повеќе познат како PewDiePie, заработува околу 4 милиони долари годишно од продажба на реклами, според Wall Street Journal. Поголем дел од приходите на Келберг имаат чист профит, и доаѓа од зачленетите 27.8 милиони луѓе на неговиот YouTube канал. Минатата година каналот на Келберг PewDiePie стана …

Повеќе »

Google го купува Dropcam за $ 555 милиони

Интернет гигантот Google го купил производителот на CCTV камери Dropcam. Зделката е вредна околу 555 милиони долари, соопшти Bloomberg. Во петокот беше потпишан прелиминарен договор, по што претстои да бидат допрецизирани деталите. Камерите на Dropcam можат да бидат ставени секаде во домот и да бидат проверени од секој паметен телефон …

Повеќе »

Голема хуманитарна акција на Стопанска банка АД – Скопје

По повод 70-годишнината од своето постоење, Стопанска банка денеска започна голема хуманитарна акција под мотото „Подари насмевкаˮ, во која секој може да учествува, да ја донира својата насмевка, а колку повеќе насмевки се собираат, толку повеќе средства од Банката ќе бидат донирани. Акцијата која се очекува да биде масовно поддржана, …

Повеќе »