НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Facebook инвестира 150 милиони долари во нови корисници

Американската корпорација Facebook склучи договор за купување на израелска компанија, со чија помош се надева да се направи интернетот подостапен за милијарди луѓе кои во моментов не се во мрежата, информираше онлајн изданието “Financial Review”. Инвестицијата е вредна 150 милиони долари, за седиштето во Пало Алто кој е производител на …

Повеќе »

Најбрзиот компјутер во светот ќе го имитира мозокот

Голема група на научници и истражувачи работат на развивањето на најбрзиот компјутер на светот. Тајната на огромната брзина на машината ќе се крие во тоа дека таа ќе работи слично на човечкиот мозок, пишува “Машабл”. (Human Brain Project – HBP), беше лансиран минатата недела за време на прес-конференцијата во Швајцарија. …

Повеќе »

Програмата МАЈКРОСОФТ ПАРТНЕРИ ВО УЧЕЊЕТО Е ДВИГАТЕЛ НА ОБРАЗОВНИОТ ПРОЦЕС

Информативна средба во Microsoft за подобрување на образовните процеси Со цел да се предложат современи модели кои се применливи во образовните процеси во училиштата, како и да се изнајдат конкретни предлози како да се прошири нивната употреба и применливост во наставата ширум земјата, Министерот за информатичко општество и администрација, Иво …

Повеќе »

Nielsen ќе мери телевизиски рејтинзи преку Twitter

Nielsen – меѓународната агенција, која се занимава со мерења на медиумски рејтинзи, веќе ќе започне со мерење на телевизиските рејтинзи преку Twitter. Новиот инструмент Twitter TV, кој беше активиран официјално, веќе ја покажа својата сила на финалето на популарниот серијал Breaking Bad. Тогаш на оваа тема беа објавени 1,2 милиони …

Повеќе »

Cisco и Facebook ќе нудат бесплатен Wi -Fi

Cisco Systems и Facebook најавија заеднички проект за обезбедување на бесплатен Wi -Fi, соопшти Reuters. Тие ќе работат со големи хотели и трговски синџири, за да обезбедат бесплатен интернет пристап на корисниците кои контактираат со социјалната мрежа. Проектот, наречен Cisco Connected Mobile Experience with Facebook Wi -Fi, официјално беше соопштен …

Повеќе »

HTC ја објави првата квартална загуба

Тајванскиот производител на паметни телефони HTC ја објави првата загуба за првата четвртина, поради континуираниот пад на уделот на неговиот удел на пазарот на паметни телефони, јави “Би -Би-Си”. Компанијата објави нето загуба во износ од 2,97 милијарди тајвански долари (100 милиони долари) за периодот од јули до септември оваа …

Повеќе »

Apple држи 10 % од корпоративниот кеш во САД

Кешот на Apple, кој има во вредност од 147 милијарди долари, претставува 10 % од сите пари во кеш, сопственост на државните компании, според Moody’s Investors Service. Уделот на Apple се зголеми од 9,5 % на крајот на 2012 година, пишува CNBC. Државните компании имале вкупно 1,48 трилиони долари кеш …

Повеќе »

Google може да дојде до казна од 5 милијарди долари во ЕУ

Google предложи да се промени начинот на кој се прикажуваат резултатите од интернет пребарувањата на корисниците, а најверојатно ќе успее да избегне антимонополски истраги во ЕУ, соопшти европскиот комесар за конкурентност Жоакин Алмуња.

Повеќе »

Facebook веќе овозможува да ги уредувате своите постови

Facebook веќе им овозможува на корисниците да ги уредуваат своите мислења. Функцијата е достапна како за веб верзијата на сајтот, така и за корисниците на Android. Наскоро него ќе можат го користат и носителите на iOS уреди.

Повеќе »