НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Најценетиот корпоративен менаџер во светот

Коосновачот и извршен директор на социјалната мрежа Facebook, Марк Зукерберг добил признание при што 99% од вработените од неговата компанија го дале гласот за него како најценет корпоративен шеф. За да стигнат до овој заклучок, експертите од Glassdoor собираат мислења од илјадници вработени кои работат во различни индустрии и на …

Повеќе »

Од сиромашен емигрант до милионер – Приказната на Кристијан Гeорге

Кристијан Гeорге е можеби непознат во медиумите, но неговата приказна навистина ќе ве инспирира да се обидете да направете нешто од ништо. Тој во почетокот на 90-тите по распадот на комунистичкиот систем во Романија емигрирал во САД со само 26 долари во џебот, диплома за машински инжинер која не му …

Повеќе »

Во кои индустрии да започнеме бизнис ?

Изборот на соодветна работа е важен за отпочнување на бизнис. Затоа тие што сакаат да се претворат во успешни бизнисмени треба да испитаат што е модерно и соодветно профитабилно во тековно време. Сајтот Under30CEO ги одреди токму овие сфери:

Повеќе »

Skype пушта функција – преведувач

Skype пушта нова функција – преведувач. Веста беше соопштена на официјалниот блог на Microsoft, сопственик на серверот. Новата функција наречена “Скајп преведувач”, ќе ја олесни комуникацијата на корисниците, така што ќе ги преведува зборовите на странскиот соговорник во реално време. Функцијата ќе биде достапна само за корисниците на верзијата на …

Повеќе »

Microsoft со култна реклама се потсмева на Samsung (Фото)

Microsoft лансираше рекламна кампања, крстена ” Влез во галаксија “. Преку неа гигантот се обидува да се потсмевне на својот конкурент во паметните телефони Samsung. На својот блог што се поседува од Microsoft, финската компанија Nokia ја опишува кампањата на следниот начин : “Кога храбрите астронаути стапнале за првпат на …

Повеќе »

Google тивко го промени логото

Без многу врева Google го промени логото трет пат во изминатите десет години, така што промената е само со два пиксели, пишува The Guardian. Најголемиот пребарувач го премести ” g” -то десно со еден пиксел и ” l ” долу и десно со еден пиксел. Компанијата не коментира зошто ги …

Повеќе »

Apple ќе ја претстави услугата “паметен дом”

Американскиот технолошки гигант Apple ќе ја претстави платформата за интеграцијата на iOS во системите за управување на домот. Тоа го открија извори на весникот The Financial Times ( FT ), според кои тоа ќе биде изненадувањето на конференцијата Worldwide Developers Conference ( WWDC ) 2014, која ќе се одржи на …

Повеќе »

Како ќе правиме шопинг во иднина

Онлајн трговијата во светот се очекува да достигне 1,5 трилиони долари оваа година, се наведува во прогнозата на eMarketer. Како тоа ќе се одрази на традиционалните продавници и како ќе се прави шопинг во иднина? Според аналитичари, цитирани од Associated Press (AP), традиционалните физички продавници нема сосема да исчезнат, но …

Повеќе »

Google влегува во сателитската индустрија

Интернет гигантот Google е на пат да склучи нов мултимилијарден договор, овој пат насочен кон платформа за сателитски слики. Станува збор за стекнување на Skybox Imaging, а договорот ќе биде за 1 милијарда долари. Skybox Imaging се експерти во фотографии со висока резолуција од сателитите. Компанијата нуди слики, кои помагаат …

Повеќе »