НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Ќе пушти ли Facebook сопствен телефон?

Веќе подолго време се шпекулира со оваа можност и конечно лично основачот на Facebook, Марк Елиот Зукерберг ги негираше овие гласини. Во официјалното соопштение Зукерберг рече дека создавањето на таков телефон било погрешна стратегија. Основачот на најголемата социјална мрежа е на мислење дека компанијата треба да прави така што Facebook …

Повеќе »

Производителот на Blackberry со ново име и оперативен систем

Долгоочекуваниот мобилен оперативен систем Blackberry 10 (BB10) на канадскиот мобилен производител Research in Motion (RIM) веќе е факт, пренесува технолошкиот сајт Mashable. Една од основните промени доаѓа побрзо на симболично ниво. Понатамошниот RIM веќе официјално го носат името BlackBerry, а берзанските иницијали RIMM се менува на BBRY. Промената на името …

Повеќе »

Microsoft го претстави новото лице на Office

Microsoft ја претстави новата верзија на Office. Софтверскиот пакет Office 365 Home Premium е услуга за корисниците, која овозможува работа со различни уреди. Тоа вклучува целосен сет на Office апликации (Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Publisher и Access). Office 365 се нуди како претплата, и за 99 долари годишно можете …

Повеќе »

Новата директорката на Yahoo го врати растот на приходите

Мариса Мајер успеа да го крене на нозе, Yahoo. За последното тримесечје на 2012 приходи Yahoo има пораст од 2%, односно до 1.35 милијарди долари во однос со истиот период од претходната година. Профитот на компанијата за четвртиот квартал од 2012, сепак се намалил за 8% на годишно ниво т.е. …

Повеќе »

Охриѓани направиле апликација за игра за Windows 8

Тројца програмери од Охрид станаа дел од семејството на Мајкрософт. Апликацијата за игра, со која победија на натпреварот на Мајкрософт во земјава од интернет ќе можат да ја симнат сите корисници на најновиот оперативен систем Windows 8. Ертај Шашко, Рахим Испламоски и Абдула Алиоски гледаат огромен потенцијал за пласирање на …

Повеќе »

Бавно прилагодување на фирмите кон системот е-даноци

Пет до дванаесет и овојпат чекаа фирмите за да се приклучат во електронскиот систем за пријавување на даноци. Иако управата за јавни приходи редовно организираше обуки, сепак останаа компании кои го испуштија и последниот рок да пријават ДДВ. Оваа обврска ја имаа само месечните обврзници. За тримесечните обврзници рокот истекува …

Повеќе »

Nokia објави верзија на Lumia за кинескиот пазар

Финскиот производител на телефони Nokia забележа профит во последните три месеци на 2012 година. Од компанијата велат дека изгледите за трговија се тешки и дека нема да исплаќа дивиденди. Тоа е нешто што се случува за првпат на нивните акционери во последните 20 години, информира “Би-Би-Си”. Добивката за кварталот пред …

Повеќе »

Акциите на Google скокаат со 5%

Американската интернет компанија Google забележа раст од 36% во приходите во четвртиот квартал од минатата година. Од раководството соопштуваат дека стигнале до годишен приход од 50 милијарди долари, за прв пат во историјата. Профитот на компанијата ги зголемил до 10.65 долари по акција, што се покажа над просечните очекувања на …

Повеќе »

Пазарот за мобилни бизнис апликации ќе достигне 50 милијарди долари до 2017

Над 200 милиони луѓе во светот ќе користат апликации за работа оваа година, покажа истражување на Strategy Analytics Мобилните бизнис апликации, кои ja стимулираат соработката и продуктивноста во работата, стануваат се повеќе популарни. Нивниот пазар во 2012 достигна 25 милијарди долари, се наведува во студија на истражувачката компанија Strategy Analytics, …

Повеќе »