НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Facebook го тестира копчето “купи”

Facebook Inc (Фејсбук) сака корисниците на мрежата да купуваат облека и други производи. Вчера од компанијата најавија дека почнуваат со тестови на нова функција која овозможува директен шопинг од Фејсбук апликацијата во смартфоните, соопштува Ројтерс. Намерата на компанијата е да му конкурира на лидерот во електронска трговија Amazon Inc. Во …

Повеќе »

Pepsi започнува нов бизнис! Ќе продава мобилни телефони

PepsiCo во понеделникот објави дека работи со производител на мобилни телефони и додатоци во Кина за продажба на мобилни уреди. Договорот на компанијата со производителот е дека нема да произведува уреди, туку само ќе ги нуди од името на својот бренд. Компанијата за пијалоци, меѓутоа, нема планови да навлегува во …

Повеќе »

Се создава најголемата приватна компанија за интегрирана технологија во светот

Производителот на компјутери DELL Inc. соопшти дека ја стекнува компанијата за чување на податоци EMC Corp. Tрансакцијата е во вредност од $ 67 милијарди. Ова е договор во кој се здружуваат две големи компании. Резултатот ќе биде извор на огромно влијание во технолошката област, коментира агенцијата “Ројтерс”. Од Dell објавија дека …

Повеќе »

Иновации и нови технологии: Центарот на најважното случување во Скопје од идната недела е Технома 2015

Повеќе од 185 компании од кои 135 домашни и 50 странски учесници ќе присуствуваат на овогодинешната 41-ва по ред меѓународна саемска манифестација, ТЕХНОМА 2015, која ќе се одржи од 13-ти до 17-ти октомври на Скопски саем. Имено, Технома е бренд кој четири децении ги oбeдинувa прeтстaвницитe нa нajгoлeмитe дoмaшни, нo …

Повеќе »

Копчето “Не ми се допаѓа” веќе го има на Facebook (видео)

Facebook конечно ја донесе својата одлука за копчето “не ми се допаѓа” – форма на 6 нови емотиконки, од кои секоја претставува различно чувство. Тоа се емоциите љубов, тага, лутина, шок, смеа и изненадување. Минатиот месец Марк Цукерберг навести дека социјалната мрежа бара варијанти за нови опции на копчето “ми …

Повеќе »

„Вие креирате. Ние поврзуваме“ – Телеком конкурсот за иновации за 2015 година е сеуште отворен!

Во својата потрага по паметни иноватори ширум светот, Телеком конкурсот за иновации потсетува на крајниот рок за пријавување на учество, 15 октомври. Согласно темите што се во фокусот на интерес на Дојче Телеком, поднесените решенија треба да покриваат една од категориите: Смарт анализа на податоци (Smart Data Analytics), Комуникации на …

Повеќе »

Реновирани Телеком продавниците во Штип и Кичево

Продавниците нудат интерактивен продажен концепт со мултимедијално искуство за корисниците Македонски Телеком денеска ја пушти во употреба реновираната продавница во Штип, којашто нуди атрактивен, модерен и пред сè пријатен амбиент за корисниците . Со реновирањето Телеком продавницата доби сосем нов современ дизајн, а при уредувањето на внатрешноста е пренесен локалниот …

Повеќе »

Кој е новиот шеф на Twitter

Платформата за микроблогови Twitter доби нов извршен директор. Тој се вика Џек Дорси и е еден од основачите на компанијата, пишува Independent. Со месеци Twitter немаше шеф. Дорси ја предводеше привремено откако Дик Костоло ја напушти функцијата во јуни. Се очекуваше дека Џек Дорси нема да има можност да ја …

Повеќе »

Како да ја пронајдете најдобрата мобилна тарифа за вас

 Колку пати досега ви се случило да платите многу повисока сума од редовната тарифа на вашиот мобилен телефон? Ретко кој од нас посветува време да ја разгледа детално тарифата за телефонската сметка, сите тие опции, точки, ситни ѕвездички се навистина конфузни, па и досадни за читање. Но, токму поради тоа, …

Повеќе »