НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Стартува со работа оне.Вип

Новоформираната компанија која настана со спојување на Оне и Вип официјално стартуваше со работа. Со спојување на кориснички бази на двете компании, оне.Вип прерасна во еден од најголемите телекомуникациски оператори во Република Македонија кој ќе опслужува над 1,3 милион корисници со услуги во мобилната и фиксната телефонија, интернет комуникациите и …

Повеќе »

Ивана и Александар се најдобрите IT експерти во Македонија

Ивана Стефаноска и Александар Бојковски, победници на националниот LLPA Battle натпревар Семос Едукација, единствениот Microsoft Gold Partner for Learning Solutions во Македонија понуди интересен предизвик за сите IT професионалци и програмери во Македонија! Имено, Семос Едукација од 24-29 септември годинава, организираше натпревари како дел од интернационалниот LLPA натпревар за избор …

Повеќе »

И Samsung во скандал како Volkswagen

Независни лабораториски тестови откриле дека некои од телевизорите на јужнокорејската компанија се продаваат во Европа, кои наводно имаат пониска потрошувачка на електрична енергија при тестовите, отколку во вистинска употреба, пишува “Бизнисинсајдер”. Еропската комисија најави дека ќе се испитуваат секакви сомневања за измама на енергетската ефикасност на т.н. “Корективни уреди” (defeat …

Повеќе »

Seavus Едукативниот и Развоен Центар го отвори првиот Бизнис Симулатор во Македонија

Seavus Едукативниот и Развоен Центар официјално денес, (01.10.2015) го отвори првиот Бизнис Симулатор кој има за цел да ја зголеми вработливоста кај своите студенти. Создаден по интернационални стандарди овој модел на професионално усовршување ќе ја подигне конкурентноста кај студентите од една страна, а од друга, ќе им помогне на компаниите …

Повеќе »

Како до совршена кампања на Инстаграм?

Повеќе од 400 милиони корисници на социјалната мрежа Инстаграм дневно објавуваат по околу 80 милиони фотографии и видеа. Најголем дел тоа го прават од забава, а брендовите ја користат оваа платформа како уште една можност за директна комуникација со нивните купувачи. За Михаел Шулц, еден од говорниците на AllWeb конференцијата …

Повеќе »

Windows 10: Направи извонредни нешта!

Неверојатниот раст на Windows 10 на светскиот пазар за само нешто повеќе од еден месец е доволен податок дека Мајкрософт направи огромен чекор кон остварувањето на визијата во придвижувањето на луѓето вистински да го сакаат Windows. После само еден месец повеќе од 75 милиони уреди во светот работат на Windows …

Повеќе »

Отворен е нов веб-сервис за промоција на македонскиот туризам

Discovering Macedonia (Истражувајќи ја Македонија) е нов веб-сервис за промоција на македонските туристички дестинации, на странските туристи. Мисијата на Discovering Macedonia е промоција и поттикнување на странските туристи за истражување на Македонија и запознавање со нејзините природни убавини и култура, преку уникатен пристап, кој во центарот го поставува туристот и …

Повеќе »

Httpool партнерство со LinkedIn на пазарите во 17 земји од Централна и Источна Европа

Httpool со задоволство го објавува ексклузивното продажно партнерство со LinkedIn во 17 земји од Централна и Источна Европа, вклучувајќи ги Русија, Грција, Унгарија, Словенија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Хрватска, Чешка, Словачка, Македонија, Романија, Србија, Албанија, Украина, Латвија, Естонија и Литванија. Маркетиншките и медиумските агенции сега се во можност да се …

Повеќе »

Зошто Facebook падна три пати во рок од еден месец?

Facebook се извини на своите корисници, кои се 1,5 милијарди луѓе, откако социјалната мрежа се распадна и беше недостапна за околу 40 минути синоќа. Од компанијата објаснуваат дека причината е “проблем со конфигурацијата”. Ова е трет пат во рамките на еден месец, предизвикувајќи гневни реакции од некои корисници. Цената на …

Повеќе »