НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Интервју – Игор Меновски, основач на Triple S Group

„Подобро е да се инвестира во квалитетен бизнис план, отколку во бизнис кој нема квалитетна основа за успех“ Честопати е тешко да се отпочне со бизнис и однапред да се предвиди успехот на истиот. Тоа се темелни анализи, кои ги изработуваат врвни професионалци во областа и честопати токму тие се …

Повеќе »

Alibaba ќе го кредитира американскиот бизнис

Кинескиот технолошки гигант Alibaba склучи зделка со компанијата Lending Club, за да го олесни американскиот бизнис да пазарува од кинески добавувачи, соопшти CNN. Партнерството ќе овозможи, вашиот мал бизнис во САД “да аплицира за помалку од 5 минути” за кредит во износ до $ 300 000. Средствата ќе може да …

Повеќе »

Нов HDMI стик го претвора телевизорот во компјутер

Ова го најави европскиот ритејлер The Stick PC Store. Тие велат дека ваквата “двојка” ќе ги замени успешно компјутерите од типот “сè во едно”, наречени уште моноблоци. HDMI уредот Hannspree Micro PC има процесор Intel Atom Z3735F (Bay Trail) со четири компјутерски јадра со 1,33GHz, и може да се зголемува динамички до …

Повеќе »

13 факти за рекордни приходи на Apple, кои ќе ве остават без зборови

Финансиските резултати на американскиот технолошки производител Apple за последниот квартал ги урна сите рекорди. Компанијата ги регистрираше најголемите приходи во целата корпоративна историја. Како подобро би можеле да замислиме колку точно голем е успехот на Apple? Се разбира, откако ги споредиме резултатите со оние на најголемите нејзини конкуренти. “Бизнис инсајдер” …

Повеќе »

Yahoo го оддели уделот со Alibaba

Од Yahoo соопштија дека ќе ги одвојат акциите кои ги поседуваат од кинескиот е-трговец Alibaba (384 милиони акции или 15% од компанијата) во посебна компанија, која ќе се вика SpinCo. Компанијата исто така ќе се тргува јавно на пазарите на капитал, а нејзините акции ќе бидат распределени меѓу сегашните акционери …

Повеќе »

Новиот Samsung Galaxy Note Edge со револуционерен дисплеј во салоните на Вип

Секогаш во тек со најновите иновации во светот на технологијата и мобилната телефонија, Вип и овој пат за прв пат на македонскиот пазар со уникатна понуда за корисниците. Најновиот Samsung Galaxy Note Edge од последната серија на Galaxy Note, кој ја спојува напредната S Pen технологија и моќното визуелно искуство, …

Повеќе »

Apple со рекордна добивка во светската корпоративна историја

Apple објави 18 милијарди долари добивка за 2014 година, што според Standard and Poor’s претставува највисокиот позитивен финансиски резултат на компанијата, во целата корпоративна светска историја. Профитот се зголемува за речиси 38% на годишна основа од 13,07 милијарди долари за 2013 година. За една акција се добива резултат од 3,06 …

Повеќе »

$ 73,3 милиони е највисоката плата во Apple за 2014 година

Новиот директор за продажба во Apple, Анџела Арендс ја добила највисоката плата за 2014 година во износ од 73,3 милиони долари. Значително помалку плата има земено директорот на Apple Тим Кук минатата година, иако по рекордното поскапување на акциите на компанијата (над два пати), тој доби 9,22 милиони долари, пишува …

Повеќе »

Кинези го пуштаат најтенкиот паметен телефон во светот

Кинески производител за пазарот го подготвува најтенкиот паметен телефон. Моделот Ivvi ќе има дебелина од само 4,7 мм и ќе го помеси од првото место Vivo X5 Max, кој беше претставен во декември, соопшти gizmochina.com. Vivo X5 Max e дебел 4,75 мм, но се очекува да ја загуби круната во корист …

Повеќе »