НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Apple пушта три нови iPhone до крајот на 2015 година

Технолошкиот гигант Apple планира да лансира три нови iPhone модели во втората половина на 2015 година, пишува изданието DigiTimes. Пред една недела Apple ги претстави смартфоните iPhone 6 и iPhone 6 Plus со 4,7 и 5,5-инчен дисплеј. Претходната генерација на моделот е со 4-инчен екран. Според информациите, новите модели на …

Повеќе »

Што треба да знаете за новиот Messenger

За време на овогодинешната конференција F8 во Сан Франциско беа претставени нови можности на мобилната апликација Messenger. Корисниците ќе можат да прават резервации преку него, да следат онлајн нарачки и да испраќаат персонални видео клипови. Ова ќе обезбеди нова можност за комуникација меѓу компаниите и клиентите, која ја надополнуваат стандардните …

Повеќе »

Amazon почна да продава и електрични возила

Прво книги и производи за домаќинството, а сега можете да купите и електричен автомобил во онлајн гигантот “Амазон”. Јапонската единица на германскиот автомобилски лидер BMW, почна да ги продава своите електрични модели i3 на Amazon.co.jp. Малиот електричен автомобил од висока класа е популарен во Европа и Северна Америка, но јапонската …

Повеќе »

IBM инвестира 3 милијарди долари во технологија која радикално го менува животот

Технолошкиот гигант IBM планира да инвестира 3 милијарди долари во нова единица која ќе се занимава со т.н. “Интернет на нештата”. Поимот претставува концепт за стабилната врска во Интернет не само на компјутерски уреди, но и на системите за контрола и надзор, апаратите за домаќинство и многу други. Целта на …

Повеќе »

Започна со работа нов веб огласник за вашите мали огласи

Од денес вашите мали огласи можете да ги објавувате: – Без никаков надомест – Без ограничувања за број на огласи – Без ограничувања за физички лица или претпријатија Сето тоа можете да го направите на http://zainaet.com/oglasi/

Повеќе »

Пријавете се на натпревар за најдобро „IOT“ решение и пласирајте се на локален или меѓународен пазар.

Новата иницијатива на Дојче Телеком нуди можност на компании кои работат во доменот на Интернет на нештата и веќе имаат развиено М2М решенија да се пријават на меѓународниот натпревар „Business Wall of Fame”. Во него се избираат најдобрите пријавени „IoT “ решенија кои ќе имаат можност да се пласираат на …

Повеќе »

Google ветува бесплатен роаминг

Google планира да лансира сопствена мобилна служба, во рамките на која ќе понуди целосно бесплатен меѓународен роаминг за сите претплатници. За оваа цел интернет компанијата преговара со неколку телеком оператори, пренесува CNET. Партнер на Google во амбициозниот проект може да биде компанијата Hutchison Whampoa од Хонг Конг. Таа поседува неколку …

Повеќе »

Интернет гигантот Alibaba пушта сопствена банка во јуни

Кинескиот гигант Alibaba во месец јуни ќе ја пушти својата приватна финансиска институција Mybank. Ова стана јасно по изјавата на финансискиот менаџер во компанијата Ant Financial Јуан Лејминг во интервју за новинската агенција Ројтерс. Друштвото е партнер на Alibaba во новиот бизнис потфат и држи 30 проценти од Mybank. Потсетуваме …

Повеќе »

Vivendi преговара за купување на Dailymotion

Францускиот телекомуникациски гигант Orange преговара со францускиот конгломерат Vivendi за продажба на 80% од сајтот за видеосподелување Dailymotion, соопштија двете компании. Dailymotion е втората најголема платформа за создавање и ширење на видео во светот. Таа има над 2,5 милијарди посетители месечно. Во 2014та, продажбата на компанијата изнесувала € 64 милиони. …

Повеќе »