НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Google со нова апликација – ќе препознава говор и ќе го претвора во текст

По појавата на услугата за преведување Skype Translator на Microsoft, технолошкиот гигант Google има намера да ја обнови апликацијата за преведување, па да препознава говор и да го претвора во текст, пишува весникот The New York Times. Досега Google Translate нуди писмен превод на 90 јазици, како и можност за …

Повеќе »

75% скок на видео постовите на Facebook

Видео постовите во САД се зголемија речиси двојно и доживуваат огромна популарност. Изминатата година се забележува значително зголемување на бројот на поставени клипови. Во 2014 година на глобално ниво, видео постовите скокнаа со 75 проценти, додека во САД тие се зголемија речиси двојно на (94 проценти) во однос на претходната …

Повеќе »

Facebook ги промени правилата за корисниците

Од најпознатата социјална мрежа испратија порака до сите свои корисници, за промените кои влегуваат во сила од 1 јануари 2015 година. Промените влијаат главно на условите на употреба на Facebook, како и ставањето на реклами, кои секојдневно стигнуваат до милионите корисници. Во делот на сајтот, кој се нарекува “Privacy Basic” …

Повеќе »

Nokia и Аlcatel повторно преговараат за спојување

Веста за потенцијалното спојување на Nokia Networks и Alcatel-Lucent доаѓа од Reuters, кои се повикуваат на свои извори од Германија. Според инсајдерите од Siemens, чие заедничко вложување е Nokia Networks, во 2013 година, компаниите ги испитуваат одново можностите за спојување, откако во последните неколку години не успеаја да постигнат консензус …

Повеќе »

Телеком Австрија Групацијата ги извести македонските власти за намерата за спојување на Вип и Оне

Телеком Австрија Групацијата информира дека, заедно со Телеком Словеније Груп, поднесе нотификација за концентрација до Комисијата за заштита на конкуренција на РМ, во однос на намерата за спојување на својата подружница Вип оператор со компанијата Оне во сопственост на Телеком Словеније Груп. Исто така, Вип оператор и Оне потпишаа Договор …

Повеќе »

Facebook се извинува за функцијата Преглед на годината

Британскиот корисник на најголемата социјална мрежа Ерик Мајер ја опишува функцијата за преглед на активноста во текот на годината како шокантна и неправилна. Тој останува непријатно изненаден, кога на фотографиите од прегледите ја здогледал својата ќерка, која починала порано во текот на годината. Од Facebook велат дека бараат начини за подобрување …

Повеќе »

Видео играта „Top Eleven“-биди фудбалски менаџер” е избрана меѓу најдобрите 5 игри на фејсбук

„Фејсбук” на својот блог деновиве објави листа на најпопуларни видео игри кои се играат на оваа платформа. Видео играта „Top Eleven“-биди фудбалски менаџер” во категоријата „хол на славните“, е избрана меѓу најдобрите пет постари видео игри, лансирани пред 2014 година, а кои се играат на оваа социјалната мрежа. Со тоа …

Повеќе »

Што ќе донесе данокот „Google“ во Британија

Британија воведува нов данок во износ од 25%, со кој ќе се оданочуваат странските компании кои развиваат дејност на територијата на земјата. Целта е да се совлада она што владата го дефинира како избегнување на даноци од мултинационалните компании, пишува Wall Street Journal. Министерот за финансии на Велика Британија Џорџ …

Повеќе »

Донација за социјално загрозени семејства од Стопанска банка АД – Скопје

Во пресрет на новогодишните празници, Стопанска банка АД – Скопје во соработка со Црвениот крст на Македонија, на денот на формирањето на Банката, 29ти декември, донираше пакети со храна и средства за хигиена на 250 социјално загрозените семејства во 7 општини во Македонија и тоа: Скопје, Битола, Струмица, Валандово, Кочани, …

Повеќе »