НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Sony со ново музичко засилување во линијата Xperia

Sony Mobile официјално го претстави својот нов паметен телефон Xperia E1. Моделот е новото музичко засилување во линијата Xperia и ги комбинира достигнувањата на компанијата во дизајнот, аудиото и екранот. Уредот е средна класа и се одликува со цврстина, побрз процесор и светол 4 -инчен дисплеј, во комбинација со можности …

Повеќе »

Google влезе на пазарот за продажба на авио билети

Google влезе на пазарот за продажба на авио билети. Резервација на авионските билети ќе може да се прави директно од страната на Google. Ова го тврди извршниот директор на Ryanair Мајкл Олиери. Според него тоа ќе биде можно од месец март.

Повеќе »

Microsoft го префрли Apple како најсилен бренд во САД

Microsoft беше призната како најсилен бренд во САД во истражувањето на меѓународната консултантска компанија Forrester Research. Второ место на листата го зазеде Apple, третата позиција е за Sony, а на четвртото место остана Samsung.

Повеќе »

Toshiba покажа уред “5-во-1”

Јапонската компанија Toshiba претстави хибриден уред 5-во-1 на саемот CES 2014 во Лас Вегас. Развојот на компанијата го носи името Shape – Shifting Concept PC и може да се преобрази во пет различни улоги, пишува Slashgear.com. Најочигледните апликации на Мапи се таблетите и лаптопот. Покрај нив возможни се и уште …

Повеќе »

Facebook ја купи индиската стартап компанија Little Eye Labs

Facebook ја купи индиската стартап компанија Little Eye Labs која нуди услуги за вршење на технички тестови на мобилни апликации, пренесе BBC. Фирмата е со седиште во град Бангалор, јужна Индија и е прва Индиска компанија која Facebook ја стекнува. “Договорот претставува огромен чекор кон развојот на индискиот технолошки пазар”, …

Повеќе »

Мариса Мајер откри дел од плановите на Yahoo за 2014

Извршниот директор на Yahoo Мариса Мајер, раскажа детали за плановите на компанијата во новата година за време на Consumer Electronics Show / CES /. Двата најголеми производители, кои ќе стартуваат во текот на годината се Yahoo News Digest и Yahoo Magazines, кои се клучни за медиумската стратегија на организацијата , …

Повеќе »

Google и Audi работат на Android за автомобили

Google и Audi ќе претстават нов мултимедијален систем базиран на Android на саемот CES што започнува во почетокот на 2014, пишува “Волстрит џурнал”. Мултимедијалниот систем ќе биде заеднички развиен и со NVIDIA и ќе понуди пристап до навигација.

Повеќе »

Франција размислува за данок на онлајн видео порталите

Францускиот висок аудиовизуелен совет ( CSA ) размислува за наметнување на данок на онлајн видео порталите. Регулаторот подготвил извештај за темата, со кој ќе го аргументира предлогот на данок “култура”, пренесува BusinessWeek. Целта е да се помага финансирањето на производстото на француски филмови и телевизиски емисии.

Повеќе »

Facebook почнува со продавање видео реклами

Facebook ќе почне да продава видео реклами оваа недела, објавија од Wall Street Journal. Рекламите ќе стартуваат автоматски во новинарскиот проток, без разлика дали корисникот кликнал на нив или не. Тие ќе се репродуцираат во веб и мобилната верзија на социјалната мрежа.

Повеќе »