НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Google развива ефтин смартфон за 100 долари?

Интернет гигантот Google развива нов нискобуџетен смартфон под брендот Nexus, соопштуваат неколку извори. Според публикации во кинеските медиуми, американската компанија ќе користи евтин чип од компанијата MediaTek, што ќе овозможи цена од околу 100 долари за уред. Според изворите моделот Nexus со сличен чип ќе биде ново засилување во семејството. …

Повеќе »

Nokia станува Microsoft Mobile

Американската корпорација Microsoft испрати писмо до своите колеги во кое ги известува дека мобилнaтa поделба на Nokia ќе биде преименуванa, соопштуваат западните медиуми. Во писмото се вели дека Nokia Oyj наскоро ќе биде преименувана во Microsoft Mobile Oy. Токму ова име ќе се користи за сите финансиски трансакции. Oyj е …

Повеќе »

Пет работи што треба да ги знаете за Alibaba

Кинескиот гигант за интернет трговија Alibaba ќе се појави на берзата во САД следната недела. Последните проценки на компанијата се меѓу 153 и 200 милијарди долари, а тоа може да ја претвори во најголема технолошка компанија во историјата. Од CNBC ни нудат 5 љубопитни факти за Alibaba. 1 . Со …

Повеќе »

King ги пушта Candy Crush во Кина

Кинеската интернет компанија Tencent ќе ја пушти во земјата популарната игра Candy Crush во партнерство со фирмата творец на играта King Digital Entertainment. За Tencent овој потег ќе помогне на компанијата да се привлечат повеќе корисници кон останатите онлајн и мобилни услуги кои ги нуди. Верзијата на играта ќе биде …

Повеќе »

Google објави 3.45 $ милијарди профит за првиот квартал

Интернет гигантот Google започна ветувачки годината. Компанијата објави дека профитот нејзин за првиот квартал се зголемил за 32% до 3,45 милијарди долари, во споредба со истиот период минатата година, објави The Wall Street Journal. И покрај добрите резултати во првиот квартал, трошоците на компанијата, исто така, се зголемија и тоа …

Повеќе »

Колку чини производството на Galaxy S5?

Најголемиот светски производител на Smartphones – јужнокорејската Samsung Electronics, троши повеќе за производството на култниот нов модел Galaxy S5 во споредба со неговиот претходник. За 32 -Гигабајтниот модел Galaxy S5 кој е водоотпорен и има можности за следење на срцевата активност, трошоците за изработка се 256.52 долари, според анализите на …

Повеќе »

Facebook станува банка

Сосема неочекувано, но факт е дека социјалната мрежа Facebook почнува да дава финансиски услуги во форма на парични трансфери и електронска валута. Ова го соопшти Financial Times, пренесе Стандард Њуз. За неколку недели Facebook ќе добие одобрение од Централната банка на Ирска и ќе ја пушти услугата која ќе им …

Повеќе »

Google Glass од утре во продажба

Интерактивните очила на Google – Glass, ќе бидат пуштени утре во продажба за широката публика во САД, но во ограничен рок. Тоа го соопшти американскиот интернет гигант, пренесе Франс прес. Секој Американец, подготвен да потроши 1500 долари за уредот, може да стане дел од групата луѓе кои ќе ги тестираат …

Повеќе »

Фејсбук ја прекинува опцијата за испраќање пораки!

Фејсбук прави уште еден чекор кон трансформацијата во империја од мобилни приложенија. Стана јасно дека компанијата почна да ги информира своите корисници во неколку европски земји, дека наскоро нема да можат да испраќаат пораки преку мобилната апликација на социјалната мрежа, пренесе The Verge. Тие ќе бидат принудени да си симнат …

Повеќе »