НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Вип претставува нова промотивна понуда – најновиот iPad mini 3 за 799 денари

Вип претставува нова промотивна понуда единствено со Вип Комбо пакетите, нудејќи им на корисниците ексклузивна можност да го добијат моќниот iPad mini 3 по промотивна цена од 799 денари месечна рата и да уживаат сурфајќи со 4G брзини на мрежата на Вип. Корисниците кои од денеска, па сè до 31 …

Повеќе »

Зошто да се вклучите и да го поддржите најдоброто македонско ИоТ решение

Безжично управување на уредите е уште едно македонско „Интернет на нештата“ решение кое се пријави на конкурсот Business Wall of Fame на Македонски Телеком Гласајте за најдоброто македонско IoT решение на конкурсот Business Wall of Fame Причина повеќе зошто да се вклучите и да го поддржите по Вас најдоброто македонско …

Повеќе »

Мобилна апликација „Моето Такси“ овозможува брзо и едноставно повикување на такси возило на било која дестинација во Скопје

Новата мобилна апликација „Моето Такси“ овозможува брзо и едноставно повикување на такси возило на било која дестинација во Скопје. Со само неколку кликови, патникот има можност да повика возило, да го следи сè додека не пристигне до бараната дестинација и да биде во константна комуникација со возачот. „Моето Такси“ е …

Повеќе »

Wizz ја лансираше мобилната верзија на веб страната

Wizz Air, најголемата нискобуџетна авиокомпанија во Централна и Источна Европа, денеска го најави лансирањето на новиот веб-сајт кој е оптимизиран за мобилен интернет пребарувач, за ИОС и Андроид апликациите, како дополнување на постоечката веб страницата на компанијата,. “Нашите истражувања покажуваат зголемена употребата на мобилни уреди од страна на нашите клиенти, …

Повеќе »

Amazon плати $ 16 милиони даноци за приходи од $ 11,9 милиони

Американскиот гигант за онлајн трговија Amazon плаќа даноци во Германија во износ од $ 16 милиони. Тоа се случува кај приходи од продажба на компанијата во земјата во износ од $ 11,9 милиони, пренесе агенцијата “Ројтерс”. Германија е втор по големина пазар на Amazon надвор од Северна Америка. До неодамна …

Повеќе »

Избрани три андроид апликации со најдобро Златен Даб решение

Наградниот конкурс „Златен Даб Android Challenge” кој започна на 19 март, заврши. Конкурсот траеше скоро два месеци и на истиот се пријавија повеќе од 20тина млади и талентирани програмери кои успешно одговорија на предизвикот. Согласно одлуката на стручната шестчлена комисија наградата од 1500 евра, во денарска противвредност, беше подеднакво поделена …

Повеќе »

Blizoo станува мобилен оператор

Еден од најголемите кабелски оператори во Бугарија – компанијата blizoo, кој до моментов нуди телевизија, кабелски интернет и телефон, објави дека станува четврта услуга кон својот пакет – мобилен интернет. Така таа ќе нуди услуги како традиционалните мобилни оператори во Бугарија, без меѓутоа да вклучува пренос на глас. Компанијата ќе …

Повеќе »

Еден договор, кој се заканува на сите банки во светот

Лоши вести за банките во светот. Две стартап компании може да го променат финансискиот свет и да го уништат традиционалното кредитирање. Банката Metro Bank неодамна потпиша договор со една од најголемите компании за иновативно корисничко кредитирање во Велика Британија Zopa со цел да се обезбеди финансирање на методот peer-to-peer. Тој …

Повеќе »

Македонско ИоТ решение интересно и за Американскиот пазар

Во тек е гласањето на меѓународниот натпревар Business Wall of Fame  на Дојче Телеком за најдобро „Интернет на нештата“ решение. Деловните корисници од Македонија гласаат на веб страницата wallofbusiness.com со што  добиваат можност, како поддржувачи на омиленото IoT решение да добијат и национална маркетинг кампања заедно со избраното решение во …

Повеќе »