НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Google стекна речиси 6 % од Lenovo

Google има стекнато удел од кинеската компанија Lenovo, пренесе Франс прес. Минатиот четврток Google купи 618,3 милиони акции на Lenovo за 1,213 долари во вкупна вредност од 750 милиони долари. Тоа е 5,94 отсто од капиталот, кои котираат на берзата во Хонг Конг, според агенција Dow Jones. Истиот ден акциите …

Повеќе »

YouTube со нов шеф

Интернет гигантот Google назначи нов шеф на сајтот за видеосподелувања YouTube. Сузан Воџиски ќе го заземе местото на досегашниот шеф на видео бизнисот на компанијата Салар Камангар, пренесе Reuters. По промената во раководството следува стратегија на главниот извршен директор и ко-основач на Google, Лери Пејџ, кој сака да ја направи …

Повеќе »

70% од Европејците симнуваат бесплатно филмови

Околу 70% од граѓаните на Европската унија симнуваат филмови или ги гледаат бесплатно онлајн, легално или нелегално. Ова го покажува анкетата на ЕК за однесувањето на публиката, претставено од прес-службата. Според податоците 40% од носителите на паметните телефони и над 60% од носителите на таблети гледаат филмови на мобилни уреди.

Повеќе »

Apple патентираше iPen

Технолошка компанија Apple доби одобрение за патент на нова генерација iPen. Новиот уред на компанијата има вграден сензор за ориентација со можност за одредување на насоката и типот на пишувањето. iPen ќе покажува различни резултати при различно користење и во зависност од тоа дали се користи директно врвот на перото …

Повеќе »

iWatch на Apple ќе го мери пулсот и кислородот во крвта

Технолошкиот гигант Apple работи на создавање на пулсова оксиметрија за iWatch. Уредот iSpO2 ќе користи сензор кој ќе собира податоци од прстите и ќе ги испраќа за обработка на iPhone со цел мерење на пулсот и сатурација на кислород во крвта.

Повеќе »

$ 511 милиони загуба за Twitter

Нето загуба во износ од 511 милиони долари има Twitter за последното тримесечје на 2013 година. Податоците се од извештајот на компанијата објавен подоцна вчера на берзата во Њујорк. Загубата е значително поголема во споредба со истиот период од 2012 година, кога Twitter бил на минус едвај 8,7 милиони долари.

Повеќе »

Официјално: Сатја Надела е новиот извршен директор на Microsoft (Видео)

Microsoft официјално објави кој ќе биде наследникот на функцијата извршен директор Стив Балмер: Сатја Надела. Тој има 22 – годишно искуство во Microsoft и многу од претставниците на одборот на директори, вклучувајќи и основачот Бил Гејтс, сметаат дека токму тој е вистинскиот човек кој да ја поведе софтверската компанија до …

Повеќе »

Facebook подарува персонализирано видео на секој свој корисник

Facebook наполни 10 години, а по повод јубилејот, најголемата социјална мрежа во светот донираше персонален подарок во форма на видео. На оваа адреса, (Look Back) , секој обожавател на Facebook може да го види своето видео, создадено специјално за него.

Повеќе »

Acer ја објави Iconia B1 – 720 на пазарот во Европа

Технолошкиот производител Acer го лансираше на пазарот буџетскиот таблет Iconia B1 – 720, кој беше претставен од страна на компанијата за време на саемот CES – 2014 во Лас Вегас. Моделот веќе е достапен на пазарот во Европа и се нуди по цена од 129 евра. Acer го позиционираше таблетот …

Повеќе »