НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Tag Heuer бара помош од Google, за да го победи на часовникот на Apple

Еден од најголемите производители на часовници во светот – брендот Tag Heuer, кој е дел од францускиот холдинг за луксузни стоки LVMH најави дека подготвува свој паметен часовник кој ќе го користи оперативниот систем на Google Android, соопштува Ројтерс. Шефот на компанијата Жан-Клод Бивер одби сепак да даде какви било …

Повеќе »

Гугл патентираше уред кој ќе лекува рак

Google има аплицирано за патент во Светската организација за интелектуална сопственост за уред кој се носи на рачниот зглоб и ги уништува клетките на ракот во крвта, пишува Times. Патентираната апликација со наслов “Nanoparticle Phoresis” може автоматски да менува и уништува една или повеќе клетки во крвта, заканувајќи се на …

Повеќе »

GoDaddy оди на берза за да собере 2.87 милијарди долари

Интернет бизнисот уште еднаш покажува дека може да биде исклучително профитабилен. Една од најголемите компании за хостинг услуги во светот GoDaddy, најави амбиции да излезе на берзата. Акциите според официјалните проценки ќе бидат по цена меѓу 17 и 19 долари за секоја, соопштува Ројтерс. Така вкупната пазарна оценка на компанијата …

Повеќе »

Моќта на убавината – Samsung Galaxy S6 и Samsung Galaxy S6 edge

Минатиот месец Samsung ги претстави своите нови модели на мобилни телефони Samsung Galaxy S6 и Samsung Galaxy S6 edge. Двата модела претставуваат не само нов и иновативен дизајн туку нудат и редефинирано софтверско доживување. Метал и стакло Samsung Galaxy S6 пристигнува со силни и остри линии, изработен од метал и …

Повеќе »

Револуција во Nintendo! Гигантот раскинува со традицијата и пушта игри за смартфон

Јапонскиот гигант Nintendo ги изненади пазарите со суштински промени во стратегијата. Производителот на игри сака заедно со својот партнер да започне создавање на игри за паметни телефони и таблети, јавува Ројтерс. Поинаку кажано корисниците може да очекуваат популарни наслови како Super Mario веќе и како апликација за smartphone. Ова претставува …

Повеќе »

Internet Explorer останува во историјата

Microsoft го прекинува развојот на својот прелистувач Internet Explorer и веќе нема да го користи во новите верзии на својот оперативен систем. Во последната верзија Windows 10 ќе има многу побрз и доста лесен прелистувач, кој го носи работното име Project Spartan. Иако некои од верзиите на Windows 10, сепак, …

Повеќе »

Facebook пушта свој систем за плаќање во Messenger

Компанијата Фејсбук објави дека пушта свој систем за плаќање, кој ќе овозможува вршење плаќања преку апликацијата Messenger. “Додајте ја новата функција во Messenger која дава можност за комфорна и безбедна форма за испраќање и примање на парични трансфери меѓу познаници. Оваа услуга ќе почне да функционира во наредните месеци во …

Повеќе »

Facebook со нови правила за содржините кои се споделуваат

Facebook ќе обезбедува информации за тоа какви материјали се отстранети во социјалната мрежа, јави BBC. Новите правила на компанијата сега вклучуваат посебна секција за “опасни организации” и дава повеќе детали за тоа каков тип на голотија може да биде објавено во платформата. Американската компанија изјави дека се надева новите насоки …

Повеќе »

Google ја отвори првата продавница

Google ја отвори првата продавница во Лондон. Ова го соопшти самата компанија на својот профил на социјалната мрежа Google+. Продавницата се наоѓа во продавницата за електроника Currys PC World на улица Tottenham Court Road, позната по многу технолошки продавници. Во трговскиот објект се продаваат телефони, таблети и други преносни уреди …

Повеќе »