НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

ДЕСЕТ ТРАНСПОРТЕРИ ОД МАКЕДОНИЈА НАГРАДЕНИ СО НАГРАДАТА ТOP MANAGER НА ИРУ

Десет транспортни менаџери од Република Македонија превозници на патници и на стоки се годинашните добитници на наградата ТOP MANAGER за 2017 година што традиционално ја доделува најголемата транспортна асоцијација во светот, Меѓународната унија за патен транспорт – ИРУ, со седиште во Женева. Со посредство на СИЗ „Македонија сообраќај“ – АМЕРИТ, …

Повеќе »

Продолжува понудата на Македонски Телеком: шампионски попуст за сите телефони и дрес од Вардар

Македонски Телеком ја продолжува понудата во чест на Европскиот ракометен првак Вардар – шампионски попуст од 1.000 денари на сите телефони и подарок дрес од Вардар до 30 јуни 2017. Попустот се однесува за купување на телефони во Доверба 24 во Smart M/L постпејд, како и за Magenta 1 M/L …

Повеќе »

Марко Чаласан е новиот “Бил Гејтс”: Тој стана најмладиот систем-инженер на “Мајкрософт”

Младиот компјутерски гениј Марко Чаласан од Македонија го положи последниот испит во Љубљана и стана најмладиот систем-инженер на “Мајкрософт”. Mедиумите Марко го нарекуваат “Новиот Бил Гејтс”, пишуваат македонските медиуми. “Република” го избра Чаласан за личност на годината во 2013 година, кога тој влезе во изборот на 50-те најинтелигентни тинејџери во …

Повеќе »

Теодора Трпоска е првата средношколка која дизајнираше ПП презентација за бизнис секторот

Ден по одржувањето на Microsoft Office Specialist натпреварот, започна натпреварувањето на дел од финалистите на овој натпревар за изработка на Power point – презентација како дел од корпоративниот идентитет на Инбох. Финалистите имаа можност да го покажат своето знаење и вештини во користење на Power Point алатките, со цел да …

Повеќе »

Презентирани три старт-ап бизниси од Акцелераторската програма на ЦЕЕД Хаб Скопје

Една прави, PRIM3D и Ози Фуд Интернационал, три старт-ап бизниси, дел од Акцелераторската програма на ЦЕЕД Хаб Скопје, денеска имаа кратки презентации пред медиумите како подготовка за презентацијата пред инвеститори. Компаниите се учесници во првата Акцелераторска програма создадена за сериозни старт-ап бизниси и микро компании кои се подготвени систематски да …

Повеќе »

Енергетската ефикасност е од големо значење за граѓаните и за животната средина

На овогодинешниот Саем на градежништво посебен фокус е ставен на енергетската ефикасност. Објектите трошат околу 40% од енергијата и 40% од ресурсите кои се произведуваат на глобално ниво и поради тоа тие се едни од најголемите придонесувачи во продуцирањето на стaкленички гасови. Оптималното искористување на ресурсите и на енергијата во …

Повеќе »

Компанијата Еликософт победник на МАСИТ наградите за иновативни ИКТ решенија

Во текот на вчерашниот ден, во Скопје се одржа доделување на МАСИТ наградите за иновативни ИКТ решенија. Во категоријата приватен сектор, со своето решение ПТСПИ, победник е  компанијата Еликософт. Наградената апликација – Пресметка на трошоци и следење проекти во изведба (ПТСПИ) претставува најсовремена веб апликација за потребите на компаниите кои се …

Повеќе »

Се одржа завршната конференција на ИПА проектот поддржан од ЕУ – „Унапредување на услугите за социјална вклученост“

На 8 јуни 2017 се одржа завршната конференција на ИПА проектот поддржан од ЕУ – „Унапредување на услугите за социјална вклученост“. На настанот министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска ги додели сертификатите на учесниците во обуките во рамките на проектот за професионална рехабилитација и персонална асистенција.  Цел на …

Повеќе »

Започна Саем на книга во Skopje City Mall

Во Skopje City Mall започна Саемот на книга организиран од трговскиот центар во соработка со Македонската асоцијација на издавачи, а ќе трае до 12ти јуни. На прес конференцијата која се одржа вчера во трговскиот центар, свое обраќање до новинарите и присутните имаше претседателот на МАИ, Бојан Саздов.

Повеќе »