НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Се продаваат дел од акциите на Mail.ru

Познатиот руски бизнисмен Алишер Усманов објави за продажба дел од акциите кои ги поседува во друштвото mail.ru, а целта е да бидат привлечени 559 милиони долари. Според податоците на агенцијата Блумберг, за продажба се понудени 15,5 милиони акции по цена меѓу 3,25 до 36 долари. мail.ru е втората по големина …

Повеќе »

Шерил Сандберг ги продаде своите акции на Facebook за 5 милиони долари

Минатата недела главниот оперативен директор на Facebook Шерил Сандберг ги продала своите акции во социјалната мрежа за 4.9 милиони долари на цени помеѓу 27.49 и 28.28 долари за акција, прикажува известување до американската Комисија за хартии од вредност и берзи (SEC). Сандберг искористил план кој им овозможува на раководителите на …

Повеќе »

Yahoo забрани на вработените да работат од дома

Извршниот директор на Yahoo Мариса Маер, што ја предводи интернет компанијата во текот на летото на 2012, забрани на вработените на компанијата да работат од дома. Од 1 јуни сите кои работат од дома во Yahoo треба да почнат да работат од најблиската канцеларија на компанијата или да ја напуштат, …

Повеќе »

HP ќе го продаде мобилниот оперативен систем на LG

Американскиот компјутерски производител Hewlett-Packard (HP) соопшти во понеделникот дека ќе го продаде мобилниот оперативен систем webOS на јужнокорејската LG Electronics. Така компанијата конечно ќе се раздели со софтверот за паметни телефони, кој го доби со купувањето на неговите креатори од софтверската компанија Palm во 2010 година по цена од 1,2 …

Повеќе »

Yahoo се спрема за нов дизајн

Една од најпопуларните страници на интернет ќе биде променета. Американската интернет страна Јаху! (Yahoo!) соопшти дека ќе ја преработи почетната страница yahoo.com, за да ја направи “повеќе модерна”, и подобро скроена за пристап од мобилните уреди, пренесоа светските агенции.

Повеќе »

Microsoft објави нова е-пошта

Американскиот софтверски гигант Microsoft е толку уверен дека нуди најдобра електронска пошта што ќе потроши најмалку 30 милиони долари, за да ја шири својата порака, пренесоа американските медиуми. Офанзивата започнува денес со пуштањето на електронската пошта Outlook на компанијата, која упатува кон предизвик на конкурентските услуги на гигантите како Google, …

Повеќе »

Facebook веќе овозможува да рекламирате публикации

Во октомври 2012 година Facebook дозволи рекламирање на сопствените публикации. Од компанијата тврдат дека само за 7 долари, пораката ќе стигне до многу голем дел од вашите пријатели. Социјалната мрежа веќе овозможува да извршите и платена реклама на публикациите на вашите пријатели. Во моментов функцијата е пуштена за САД, но …

Повеќе »

Google отвора корпоративни продавници до крајот на 2013

Google планира да отвори сопствени корпоративни продавници, јавуваат американските медиуми. Се очекува до крајот на 2013 да се детектираат првите продавници во САД. Во мрежата ќе се продаваат производи на интернет гиганти како паметни телефони и таблети Nexus, ноутбуци Chromebook и разни додатоци.

Повеќе »

Шокантна технологија за целосно следење на вашиот живот онлаин

Сметате дека животот не може да се проследи онлајн? Размислете повторно! Специјалистот за безбедност Raytheon создава комплекс од алгоритми кои ги собираат вашите слики, ги следат EXIF податоците и ги анализираат посетите во Foursquare, а со тоа се следат речиси сите информации што ги објавувате на интернет.

Повеќе »