НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Македонски Телеком креираше нова понуда – најдобрите тв пакети 6 месеци бесплатно

Понудата важи за сите нови корисници на 3 Max, 3 Max Optic и Family box Македонски Телеком креираше нова понуда со која корисниците добиваат врвно корисничко искуство со најдобрата дигитална телевизија. Во рамките на понудата, корисниците ќе можат да уживаат во MaxTV и да ги следат најатрактивните спортски и филмски …

Повеќе »

Кина ќе биде земјата со најмногу роботи во светот до 2017

Кина ќе стане земјата во светот со најмногу роботи во фабриките до 2017 година. Ова ќе се случи, бидејќи земјата ја забрзува автоматизацијата во фабриките за производство на автомобили и електроника, пренесе Reuters, се вели во истражување на International Federation of Robotics. Иако е најголем купувач во светот на индустриски …

Повеќе »

17-годишен заработил над 100 000 долари од видео игри

Кога човек е млад и чекори по патот на новата кариера не може да се очекува да заработува многу пари. Но, овде случајот сепак не е таков со 17-годишниот Лајмонас Милескa, или Loleris, како што многумина го знаат. Од околу пет години Милескa создава видео игри под платформата со име Roblox …

Повеќе »

Apple спрема веб телевизија на пазарот

Технолошкиот гигант Apple преговара со различни телевизии во САД бидејќи сакаат нивната содржина директно да ја споделат на своите корисници. На тој начин тие ќе емитуваат канали без посредство на кабелските оператори, пишува “Бизнис инсајдер”. Според изданието преговорите се уште се во рана фаза. Ако Apple сепак успеат да се договорат …

Повеќе »

Голема зделка го менува британскиот телекомуникациски пазар

Британскиот телекомуникациски гигант BT го купува локалниот мобилен оператор EE, во сопственост на германската Deutsche Telekom и француската Orange. Цената на договорот е 12,5 милијарди фунти или 16.74 милијарди евра, пишува германскиот Handelsblatt. “Договорот е многу повеќе од обединување на водечкиот оператор со водечките фиксни оператори во втората по големина …

Повеќе »

Најголемата јапонска банка назначува роботи

Хуманоидните роботи се високи 58 см и тежат 5,4 килограми. Тие се развиени од француска фирма, заедно со јапонската корпорација за информатичка технологија “Софтбанк” (SoftBank Corp.). Роботите “Нао” се придвижуваат со леснотија и гестикулирање. Реагираат со камери и звучни сензори и ги пречекуваат посетителите, одговараат на нивните прашања, можат да …

Повеќе »

Овој човек заработи повеќе од 3000 долари за помалку од 2 дена, тргувајќи на светската берза од својата куќа [ВИДЕО]

Младен Тодоровиќ од Бјелине (BiH), покрај фамилијарниот ресторан кој го води, има и додатен извор на приход. Остварува профит од дома, од својот лаптоп и мобилен телефон, тргувајќи на светската берза преку интернет. ’За тргувањето на светската берза и FXLider дознав преку интернет. Најпрво отворив демо сметка за вежбање и …

Повеќе »

Како би изгледале лаптопите во иднина

Изгледа како термос, но всушност е премногу иновативен уред кој може да се појави на виделина во наредните години. Концептот беше претставен од германската компанија Orkin Design уште во 2009 година. Уредот исто така може да се користи како таблет или да се извлече целосно, за да може на него …

Повеќе »

Интервју – Игор Меновски, основач на Triple S Group

„Подобро е да се инвестира во квалитетен бизнис план, отколку во бизнис кој нема квалитетна основа за успех“ Честопати е тешко да се отпочне со бизнис и однапред да се предвиди успехот на истиот. Тоа се темелни анализи, кои ги изработуваат врвни професионалци во областа и честопати токму тие се …

Повеќе »