НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Google и LG склучија 10-годишен патент договор

Технолошките гиганти Google и LG ќе можат да ги користат слободно меѓусебно сите свои патенти. Тоа го предвидува патент крос-договорот за лиценца што двете компании го потпишаа за период од 10 години. Предмет на договорот се како сите постоечки објекти на интелектуална сопственост, така и патенти поврзани со идни производи. …

Повеќе »

Мобилната апликација на СЕИ Нет сега достапна и за корисниците на iPhone i iPad

Македонската берза ја пушти во употреба мобилната апликација на Системот за електронско известување од котирани акционерски друштва – СЕИ Нет наменета за корисници на уреди што работат на iOS платформата, т.е. на сите што користат iPhone i iPad. Корисниците на iOS платформата со инсталирањето на оваа апликација на СЕИ Нет …

Повеќе »

Владите бараат повеќе лични информации од Facebook

За цели 24% повеќе во првата половина на годината се зголемени барањата на Facebook за обезбедување на кориснички информации, упатени од владини институции, во споредба со истиот период на 2013 година, пишува BBC. Само за шест месеци се добиени во близина 35 000 илјади апликации за информации. Властите го засилуваат …

Повеќе »

ПРилика за сите на кои им се важни комуникациите!

Останаа уште неколку дена до одржувањето на 6. меѓународна конференција на Здружението за односи со јавност на Србија (ДСОЈ) под наслов „Комуникација на (с)цена“, која ќе се одржи овој викенд, на 7. и 8. ноември во „Звездара Театар“ во Белград. Целта на годинешната конференција „ПРилика“ е да понуди одговори на …

Повеќе »

Се движиш и ти се полни батеријата на телефонот

Ем практична, ем здрава – таква е најиновативната батерија за смартфон, која се полни преку движење од страна на сопственикот на телефонот. Таа се вика Ampy и ја претвора кинетичката енергија во електрична. „Се започна со едно разочарување, познато на сите – паметен телефон со слаба батерија”, објаснуваат програмерите на …

Повеќе »

Корисниците на Facebook ќе можат да влегуваат анонимно во мрежата на Tor

Корисниците на Facebook ќе можат директно анонимно да влегуваат во социјалната мрежа низ системот Tor. Пред време тоа исто можеше да се направи, но тогаш профилите излегуваа како пробиени и немаше пристап до нив, соопштува „BBC”. Во моментот Facebook е единствената голема интернет компанија која овозможи пристап преку Tor. Овој …

Повеќе »

140 тони суперкомпјутер ќе го предвидува времето во Велика Британија

Велика Британија планира да создаде 140-тони суперкомпјутер, кој прецизно ќе ги предвидува каприциозните временски услови на Островот, пишува Bloomberg. Машината е дело на Cray Inc и ќе чини 97 милиони фунти или 157 милиони долари и ќе биде 13 пати побрз од технологијата на IBM, користена од државната метеоролошка служба. …

Повеќе »

Креаторот на Android го напушти Google

Енди Рубин, кој е одговорен за создавањето на оперативниот систем Android, ја напуштил компанијата, информираат од Wall Street Journal. Од Google ја потврдија информацијата на весникот, а во соопштението на главниот извршен директор Лари Пејџ се вели: „Сакам да му посакам на Енди се најдобро. Со Android тој создаде нешто …

Повеќе »

Запознајте се со кинескиот Apple

Само четири години по своето основање кинеската компанија Xiaomi успеа да влезе во топ 3 на најголемите производители на паметни телефони во светот. Според податоците на Strategy Analytics, Xiaomi има продадено 18 милиони уреди во периодот јули-септември, рангирајќи се на третото место во светот по Samsung и Apple. За споредба …

Повеќе »