НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Yahoo го оддели уделот со Alibaba

Од Yahoo соопштија дека ќе ги одвојат акциите кои ги поседуваат од кинескиот е-трговец Alibaba (384 милиони акции или 15% од компанијата) во посебна компанија, која ќе се вика SpinCo. Компанијата исто така ќе се тргува јавно на пазарите на капитал, а нејзините акции ќе бидат распределени меѓу сегашните акционери …

Повеќе »

Новиот Samsung Galaxy Note Edge со револуционерен дисплеј во салоните на Вип

Секогаш во тек со најновите иновации во светот на технологијата и мобилната телефонија, Вип и овој пат за прв пат на македонскиот пазар со уникатна понуда за корисниците. Најновиот Samsung Galaxy Note Edge од последната серија на Galaxy Note, кој ја спојува напредната S Pen технологија и моќното визуелно искуство, …

Повеќе »

Apple со рекордна добивка во светската корпоративна историја

Apple објави 18 милијарди долари добивка за 2014 година, што според Standard and Poor’s претставува највисокиот позитивен финансиски резултат на компанијата, во целата корпоративна светска историја. Профитот се зголемува за речиси 38% на годишна основа од 13,07 милијарди долари за 2013 година. За една акција се добива резултат од 3,06 …

Повеќе »

$ 73,3 милиони е највисоката плата во Apple за 2014 година

Новиот директор за продажба во Apple, Анџела Арендс ја добила највисоката плата за 2014 година во износ од 73,3 милиони долари. Значително помалку плата има земено директорот на Apple Тим Кук минатата година, иако по рекордното поскапување на акциите на компанијата (над два пати), тој доби 9,22 милиони долари, пишува …

Повеќе »

Кинези го пуштаат најтенкиот паметен телефон во светот

Кинески производител за пазарот го подготвува најтенкиот паметен телефон. Моделот Ivvi ќе има дебелина од само 4,7 мм и ќе го помеси од првото место Vivo X5 Max, кој беше претставен во декември, соопшти gizmochina.com. Vivo X5 Max e дебел 4,75 мм, но се очекува да ја загуби круната во корист …

Повеќе »

Новата верзија „Top Eleven 2015 “ сега достапна и на IOS и Андроид

-Top Eleven 2015 официјална најава- https://www.youtube.com/watch?v=WNZB6acqI3s&list=PLr5PUoYv2hlZWAqv6cbEODYtuuMjHwKY2&index=3 Соопштение за медиуми, Лондон, 26 јануари 2015 –- „Top Eleven Be a Football Manager” (единаесетте најдобри – биди фудбалски менаџер), светски најпопуларната онлајн крос-платформа за спортски видео игри, денес ја лансира верзијата 2015 која е достапна на IOS и Андроид. Играта има 100 милиони …

Повеќе »

Ефектот на Facebook врз глобалната економија

Facebook има значителен ефект врз светската економија, а реалните економски придобивки од социјалната мрежа се проценуваат на 227 милијарди долари и 4,5 милиони работните места, се наведува во извештајот на Deloittе. Извештајот се заснова на бизнисот кои поседува страници на социјалната мрежа, како и на мобилните апликации и игри, кои се …

Повеќе »

Gigaset го лансира првиот германски смартфон

Минхенската компанија Gigaset оваа година на пазарот планира да го лансира првиот германски паметен телефон, а неговото производство ќе биде со седиште во Кина, пишува изданието Ingenieur.de. Во моментов компанијата произведува безжични телефони. “Во последната година на глобално ниво се продале околу 60 милиони безжични телефони. Во исто време се …

Повеќе »

Facebook објави 1159 слободни нови позиции

Социјалната мрежа Facebook бара нови вработени. Компанијата објавила 1159 нови работни места, а огласите може да се видат на корпоративниот сајт. Со овој чекор компанијата ја планира својата експанзија. Многу од огласите се поврзани со рекламната дејност на компанијата, како има 126 огласи се нудат за работа за вработените кои …

Повеќе »