НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Google запира со производството и продажбата на Google Glass

Google запира со производството и продажбата на Google Glass. Компанијата сепак не се откажува од својот производ и ќе бара варијанти за “оживувањето” на очилата, соопштува BBC. Главната причина е дека огромниот интерес кај производот исчезна прилично брзо и во моментот продажбите се исклучително ниски. Друга главна причина за запирање …

Повеќе »

Facebook започна нов портал “Facebook на работа”

Facebook започна нов портал кој ќе се вика “Facebook на работа” и ќе ви помага да го правите официјално она што и онака го правите по цел ден – да висите “на Facebook”. Новата услуга работи како нормален Facebook, но ви овозможува да се поврзете со колегите кои може и …

Повеќе »

Биткоинот доживеа нов колапс од околу 30% за еден ден

Изминатата година беше исклучително негативна за електронската валута биткоин, при што таа се обезвредни со над 50%. Биткоинот продолжи да опаѓа, при што достигна нов минимум вчера од 173 долари, според податоците на CoinDesk. За споредба, завчера валутата се тргувала при нивоа од околу 244 долари, или намалување од околу …

Повеќе »

Камерон сака забрана на Snapchat и WhatsApp

Најпопуларните апликации за испраќање пораки Snapchat, WhatsApp и iMessage во иднина можат да бидат забранети во Велика Британија, објави New York Times. Слична забрана сака да наметне британскиот премиер Дејвид Камерон. Тој рече дека ако биде реизбран на изборите во мај, ќе забрани енкрипција онлајн комуникација, која може да биде …

Повеќе »

Неограничена комуникација кон сите национални мрежи и СМС пораки кон странство вклучени во претплатата

Во своето Vip Free+ тарифно портфолио, Вип воведува две нови тарифи Vip Free+ Special и Vip Free+ Special+ кои на корисниците им овозможуваат неограничени разговори и СМС пораки кон сите мрежи во Македонија, 50 СМС пораки кон странство, како и 2GB интернет вклучени во месечната претплата. Со тарифниот модел Vip …

Повеќе »

Google со нова апликација – ќе препознава говор и ќе го претвора во текст

По појавата на услугата за преведување Skype Translator на Microsoft, технолошкиот гигант Google има намера да ја обнови апликацијата за преведување, па да препознава говор и да го претвора во текст, пишува весникот The New York Times. Досега Google Translate нуди писмен превод на 90 јазици, како и можност за …

Повеќе »

75% скок на видео постовите на Facebook

Видео постовите во САД се зголемија речиси двојно и доживуваат огромна популарност. Изминатата година се забележува значително зголемување на бројот на поставени клипови. Во 2014 година на глобално ниво, видео постовите скокнаа со 75 проценти, додека во САД тие се зголемија речиси двојно на (94 проценти) во однос на претходната …

Повеќе »

Facebook ги промени правилата за корисниците

Од најпознатата социјална мрежа испратија порака до сите свои корисници, за промените кои влегуваат во сила од 1 јануари 2015 година. Промените влијаат главно на условите на употреба на Facebook, како и ставањето на реклами, кои секојдневно стигнуваат до милионите корисници. Во делот на сајтот, кој се нарекува “Privacy Basic” …

Повеќе »

Nokia и Аlcatel повторно преговараат за спојување

Веста за потенцијалното спојување на Nokia Networks и Alcatel-Lucent доаѓа од Reuters, кои се повикуваат на свои извори од Германија. Според инсајдерите од Siemens, чие заедничко вложување е Nokia Networks, во 2013 година, компаниите ги испитуваат одново можностите за спојување, откако во последните неколку години не успеаја да постигнат консензус …

Повеќе »