НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Компјутер за 9 долари

Звучи прилично атрактивно, поевтино и речиси нереално. Но, сличен проект наречен CHIP, ќе добие финансирање на сајтот Kickstarter. Реално “компјутерот” претставува процесор кој може да се поврзе со секој екран или тастатура за да се користи како личен компјутер. Процесорот е 1GHz, со 512 мегабајти Рам и 4 GB меморија. …

Повеќе »

Видео: Како заработив 5000 долари за 2 месеци

Тој не се занимава со финансии ниту пак со економија, но Саша Ристич, советник во HR агенција од Скопје, за 2 месеци заработи преку 5000 долари тргувајќи на светската берза. Тој тврди да тоа го може секој. ‘Вишокот на пари кој го имав во банка сакав да го активирам. На …

Повеќе »

Планот на Apple да ја освојат (целосно) музичката индустрија

Apple наскоро ќе открие нова стриминг услуга пред светот, пренесува BusinessInsider. Се очекува компанијата да започне со Apple Music за време на конференцијата во понеделникот. Целта на Apple е да опфати огромен пазар. Во моментов Apple држи 85% од симнувањето на музика во светот. Тоа е огромна бројка и покажува …

Повеќе »

Еве кои беа најскапите интернет компании во 1995 и кои се тие денес

Во 1995 година интернетот најмногу добива на интензитет. Само една година подоцна беа засновани големи интернет компании како Yahoo и Netscape. 20 години подоцна веб бизнисите изгледаат сосема поинакви оттогаш. Всушност само една од петте највредни јавни интернет компании од 1995 година се уште во првата петорка, според извештајот на …

Повеќе »

2019-та – рекламите на интернет ги надминуваат телевизиските

Сите кои работат на дигиталниот пазар, знаат дека интернетот е иднината. За традиционалниот бизнис сепак онлаин рекламата продолжува да биде само дел од огромните буџети кои се трошат за телевизиски спотови. Тоа ќе се промени во 2019 година. Деновиве консултантската компанија “Price Water House Coopers” ги објави пресметките, според кои …

Повеќе »

5те најдобри млади програмери од Македонија

Денеска, во просториите на Агенцијата за млади и спорт беа доделени наградите за петте најдобри млади програмери, кои победија на државните натпревари по информатика и кои ќе ја претставуваат Република Македонија на Балканската и Светската Олимпијада по информатика и програмирање. Климент Серафимов, Христијан Ѓоршевски, Борис Танчовски, Димитар Бајрактаров и Михаил …

Повеќе »

Каде во светот се создаваат најмногу стартап компании

Во последната година во Европа се создадени 12 технолошки стартап компании во областа на технологијата, вредни најмалку 1 милијарда долари, објави британскиот Financial Times. Според податоците на британската инвестициска банка GP Bullhound, од 2000 година наваму во Европа се создавани во просек по 3 технолошки компании, а секоја од нив е оценувана …

Повеќе »

Каде сакаат да работат младите луѓе во Европа?

Google и IBM се најатрактивните работодавци за учениците во Европа. Тоа го покажа студија на компанијата за истражување Universum направена на повеќе од 170 илјади студенти кои студираат на Стариот континент бизнис и инженеринг / ИТ специјалност. Погледнете кои компании се ставаат меѓу првите десет учениците во бизнис и инженеринг …

Повеќе »

ПРЕВЗЕМЕТЕ БЕСПЛАТНА Е-КНИГА: Како да заработите на светската берза

Тргувањето на светската берза може да биде многу ПРОФИТАБИЛНО доколку знаете како правилно да ги искористите приликите кои овој пазар секојдневно Ви ги нуди. Со оглед на тоа дека на светската берза може да се тргува со преку 150 инструменти, вклучувајќи валути, злато, нафта, добра, акции и индекси, со единствена …

Повеќе »