НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Белгиските власти ги обвинија HSBC за даночни измами

Властите во Белгија ја обвинија филијалата на британската банка HSBC во Швајцарија за даночни измами. Тие тврдат дека од финансиската институција придонесуваат на богатите Белгијци да кријат приходи и да избегнуваат оданочување. На тој начин Белгија била оштетена со стотици милиони евра. Во соопштението, белгиските власти ги обвинија HSBC дека …

Повеќе »

Кина даде пристап до финансиските пазари

Берзите во Хонг Конг и Шангај отворија врска која ќе даде пристап до кинеските финансиски пазари. Се очекува околу 3 милијарди евра секој ден да се движат во двете насоки. Платформата Connect треба на меѓународните инвеститори да им овозможи директен пристап, до акциите, регистрирани во Хонг Конг. Connect за прв …

Повеќе »

Од следната недела Youtube ќе наплаќа за слушање музика

Платформата за видео содржини YouTube официјално објави дека ќе стартува платената услуга за претплатници, која им овозможува на корисниците да слушаат музика со висок квалитет без реклами, пишува весникот The Verge. Услугата ќе се вика YouTube Music Key и ќе биде ставена во пробна верзија следната недела. Идејата е да …

Повеќе »

Интернет продажбата долета до небото

Кинескиот интернет магазин „Алибаба” ги погоди конкуренти во земјата, откако во изминатото деноноќие забележа рекордни продажби. Продадените стоки и услуги достигнаа вкупен износ од 57,1 милијарди јуани (9,32 милијарди долари), соопшти ТАСС. Акцијата беше посветена на одбележување на 11 ноември во Кина – Ден на еден народ, кој е своевиден …

Повеќе »

Ликот на Путин се појави на телефоните Iphone 6

Минатата недела авторитетното списание Forbes го прогласи рускиот претседател Владимир Путин за највлијателниот човек во светот. Затоа можеби и не е изненадувачки што ликот негов се појави и на … Iphone. Станува збор за лимитирана серија луксузен iPhone 6 – Caviar Supremo Putin II. Марката Caviar е плод на италијанско-руска …

Повеќе »

Yahoo ја купува компанијата за видео реклами BrightRoll

Технолошкиот гигант Yahoo објави дека ќе ја купат компанијата за дигитални видео реклами BrightRoll, за 640 милиони долари, информираше „БиБиСи”. Ова ќе овозможи на платформата за видео реклами на Yahoo да станат најголемата во светот, велат од софтверската компанија. Во моментов BrightRoll изработува видео реклами за некои од најголемите светски брендови, а …

Повеќе »

Google изнајми аеродром на НАСА за 60 г. Ќе експериментира нови технологии

Google склучи договор со НАСА за лизинг на аеродромот Мофет блиску до Силиконската долина за период од 60 години, соопшти Фајненшал тајмс. Интернет компанијата ќе вложи 200 милиони долари во модернизација на аеродромот, пишува TechNews.bg. Се тврди дека Google ќе го користи аеродромот за истражување, развој и испитувања во областа …

Повеќе »

Microsoft го претстави својот прв самостоен smartphone за 110 евра

Microsoft го претстави својот прв ефтин смартфон – Lumia 535, во кој не се користи брендот на Nokia. Смартфонот ќе биде со цена од 110 евра и ќе продолжи со напорите за поголем удел на пазарите во развој. „Очигледно е дека производителите се натпреваруваат во тоа да доминираат кај ефтините …

Повеќе »

Samsung гради фабрика во Виетнам за 3 милијарди долари

Јужнокорејскиот технолошки гигант Samsung Electronics соопшти дека ќе инвестира 3 милијарди долари во изградбата на својата фабрика во Виетнем, пишува BBC. Ова ќе биде втората фабрика на производителот на смартфоните и таблетите Galaxy. Првата производна моќ чинеше 2 милијарди долари и проработи во март оваа година, откако во неа работат …

Повеќе »