НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Заработете тргувајќи со цените на акциите на Microsoft и другите светски компании на светската берза

Во последните два месеца цената на акцијата на Microsoft порасна за 5.11% од 46.6 на 49.0 далари по акција. FXLider, специјално за читателите на “Бизнис Вести”, им дава 50 евра како почетен капитал, наменети за трговија со цената на акцијата на Microsoft и други големи светски компании на светската берза, …

Повеќе »

7 линкови, од кои ќе научите што Google знае за вас

Сакаш ли да дознаеш што Google знае за тебе? Еве седум линкови кои покажуваат некои од податоците со кои Google ги има за секој корисник. 1. Погледнете што мисли Google за вас За да прикажува соодветни реклами, Google собира податоци за вас и создава профил. Можете да го контролирате и уредувате …

Повеќе »

Цитати на Стив Џобс кои силно ќе ве погодат

Ви нудиме 10 од најдобрите цитати на Џобс: Најдобриот предлог Додека го убедувал Џон Скали од Pepsi да стане CEO на Apple, Џобс рекол: „Што сакаш – да го поминеш животот како продаваш вода со шеќер на луѓето или како го менуваш светот? За карактерот Јас сум единствениот човек во …

Повеќе »

Интересни стории поврзани со некои од најпознатите брендови

Големите компании ги поврзуваат нивните логоа за некоја интересна сторија која објаснува зошто и од кои причини компанијата се одлучила за тоа лого. Без разлика за кое лого се работи, факт е дека секоја креација е дело на добрата маркетиншка креативност. Тоа е случај со компаниите: McDonalds, Apple, Mercedes Benz …

Повеќе »

Во 2015 година ќе излезат свитканите дисплеи на Samsung 

Во 2015 година јужнокорејската технолошка компанија Samsung ќе почне да произведува уреди кои целосно ги витка своите дисплеи. Ова го соопшти извршниот директор на гигантот Квон О – Хјун. Новата технологија ќе биде интегрирана и во идните таблети и Smartphones на Samsung, па во преносните уреди како паметните часовници Galaxy Gear, …

Повеќе »

Која е вашата професија според месеците на раѓање

Родените во првиот месец од годината имаат големи шанси да станат доктори и инкасатори и многу мали шанси да станат металурзи. Родените во февруари имаат уметнички заложби и ги влече уметностa. Тие би биле среќни да се занимаваат со цртање, реклама и воопшто професии кои даваат слобода.

Повеќе »

Со оваа апликација може да направите 1 милион долари за осум часа работа

Следнава апликација е создадена само за осум часа и единствено што прави е да ги испраќа бесплатно зборовите “yo” на телефонот на секој кој сакате да го добиете и кој исто така ја има апликацијата. Ако ова ви се чини бесмислено, треба да знаете дека тоа се веќе бирани 1 милион …

Повеќе »

Извршниот директор на Yahoo Мариса Мајер, ја сподели тајната на својот успех

Во книгата “Lean In”, која треба да излезе, Шерил Сандберг – главен оперативен директор на Facebook, раскажува за непроценливите ментори, кои и помогнале на патот кон успехот. Меѓу нив се личности како основачот на најголемата социјална мрежа Facebook Марк Зукерберг и Лари Самерс, кој ги заземал позициите министер за финансии …

Повеќе »

Шопинг за трилион долари

Светската трговија ќе достигне 22.5 трилиони долари во 2014, покажа истражувањето на eMarketer. Пазарот ќе продолжи да расте и во 2018 ќе достигне обем од 28.3 трилиони долари. Уделот на е-трговијата од целиот пазар ќе достигне 6% во 2014 или 1,3 трилиони долари. До 2018 уделот нејзин ќе се зголеми …

Повеќе »