НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Еве како Google ни ги честита божиќните и новогодишните празници

Од најпопуларниот интернет пребарувач Google не пропуштија да ги поздрават своите корисници низ целиот свет за претстојните божиќни и новогодишни празници. Од компанијата пуштија анимиран гиф со санки на Дедо Мраз. Три дечиња се возат на неа, а напред се наоѓа насмеан елен. Ако зумираме сепак повнимателно во гифот, има нешто …

Повеќе »

Кои се најуспешните start-up компании во светот

Американското издание Wall Street Journal дава одговор на ова прашање во рангирањето, насловено како “The Billion-Dollar Start up Club”. Тоа ги подредува компаниите по пазарна оценка во моментот, и ги покажува вложените средства во нив (сумата од лево), датумот на последната пазарна оценка, годината на основање. Од графиконот се гледа …

Повеќе »

6 причини Samsung да се плаши од iPhone

Последните неколку години веројатно ќе останат во историјата на Samsung Electronics како златна ера. Иако Apple ги положи основните на smartphone индустријата со првиот iPhone во 2007 година, растот на јужнокорејската компанија е значително побрз. Од 2010 година уделот на Samsung на пазарот на паметни телефони е зголемен за 31%. …

Повеќе »

Од Нова година, нови правила на Фејсбук

Од социјалната мрежа Фејсбук најавија дека од првиот ден во 2015 година ќе бидат воведени нови правила за сите корисници. Со тоа ќе се овозможи поголема контрола над податоците особено приватноста, директно купување преку Фејсбук, ограничување на рекламите. Од Фејсбук сметаат дека овие новини ќе “помогнат во споделувањето на одредена содржина …

Повеќе »

10% од светскиот онлајн пазар за рекламирање во 2014 е во рацете на кинески компани

Кинеските компании на чело со Baidu и Alibaba држат околу 11% од светскиот онлајн рекламирање на пазарот во 2014 година, покажува прогнозата на eMarketer. Двете компании имаат удел од просек 4,7%, што ги рангира на 3-то и 4-то место меѓу топ лидерите на пазарот. Така тие се пред компаниите Microsoft, …

Повеќе »

Колкав е буџетот за рекламирање во 2015

Во 2015 ќе се трошат речиси 600 милијарди долари за рекламирање, што е раст од 6% на годишна основа, кажува прогнозата на eMarketer. Петте најголеми рекламни пазари и кај дигиталното и кај мобилното рекламирање се САД, Кина, Јапонија, Германија и Велика Британија. Главен мотор на растот во светот е мобилното …

Повеќе »

Зошто во рекламите на iPhone 6 секогаш стои 9:41часот

Во 2007 година на конференцијата Macworld Expo & во Сан Франциско, Стив Џобс го претстави првиот iPhone. Во 9:00 тој го започна говорот и изјави „Ова е денот кој со нетрпение го очекувам две и пол години. Во различни периоди од времето на револуционерниот производ тој се појавува на пазарот …

Повеќе »

Lenovo ќе произведува смартфони под нов бренд „Fancy maker“

Откако од Lenovo добија контрола над Motorola во почетокот на оваа година, сега компанијата има нова политика за смартфоните како дел од стратегијата да интегрира нов бренд на пазарот. Марката ќе се вика Fancy maker и ќе им овозможува на носителите на смартфони да управуваат со активностите на своите уреди …

Повеќе »

BlackBerry и Boeing развиваат самоуништувачки смартфон

BlackBerry Ltd., заедно со Boeing, развиваат Android паметен телефон кој ќе има невообичаено висок степен на безбедност. Ова во петокот го изјави извршниот директор на канадската технолошка компанија BlackBerry, Џон Чен. Смартфонот ќе носи гордо брендирање на Boeing кои со голем ентузијазам ја прифатија идејата и веќе ги развиваат процесите …

Повеќе »