НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Google ќе го претстави најголемиот паметен телефон

Овој месец Google ќе го претстави најголемиот паметен телефон во своето портфолио, соопшти Вол стрит џрнал. Појавата на овој уред ќе ја зајакне уште повеќе конкуренцијата на пазарот за фаблети. На него веќе учествуваат сите големи производители, вклучувајќи ги Apple со неодамна објавениот iPhone 6 Plus, пишува TechNews.bg. Фаблетот на Google …

Повеќе »

Google во Македонија снимаше од автомобил, а во Либан со камила (Видео)

Во последниве денови доста се зборуваше за присуството на Google во Македонија. Со други зборови, Google во последниве денови правеше снимки во Македонија за Street View Trekker. Додека кај нас тие снимаа со автомобил, Во Либан тоа го прават со камила. Целта била да се направат снимки на пустината Либан во Абу …

Повеќе »

Amazon ја отвори својата прва „офлаин” продавница

Компанијата Amazon, која е лидер во онлајн трговијата, ја отвори првата офлаин продавница во интернет просторот, пренесува The Wall Street Journal. Фирмата го презела овој потег како експеримент, овозможувајќи физички контакт со купувачите. Продавницата ќе ги отвори своите врати на 34-та улица во Менхетн во Стејт Билдингот. Клиентите ќе можат …

Повеќе »

Нова Телеком продавница во Градскиот трговскиот центар во Скопје

 Супер понуда на денот на отворањето – Samsung смартфони во Play Comfort со 50% попуст  Калиопи и Владо Јаневски се дружеа со посетителите Македонски Телеком и Т-Мобиле Македонија денес отворија нова продавница во Скопје. Продавницата, која се наоѓа на приземје, во Градскиот трговски центар на површина од 210 …

Повеќе »

Американец заменува куќа во Детроит за iPhone 6 Plus

Американски државјанин пуштил оглас дека ја заменува двокатната куќа во Детроит за iPhone 6 Plus. Огласот е објавен од локалната агенција за недвижности. Куќата, која располага со три спални, била прогласена за продажба уште во јуни оваа година по цена од 5.000 долари. Бидејќи не е најден купувач, во август …

Повеќе »

Утре на отворањето на новиот продажен салон Т-Мобиле со 50 проценти попуст на Самсунг смарт телефоните

9 октомври е посебен ден за корисниците на Т-Mobile. По повод отворањето на новата Телеком продавница во Градскиот Трговски Центар во Скопје, Т- Mobile подготвувa неповторливо изненадување за посетителите. Ако сеуште се двоумите за модел или тарифа, новата еднократна понуда на Т-Мобиле ќе ви помогне во изборот. Имено во четврток …

Повеќе »

Лоши вести за Samsung – очекува 60% пад на профитот

Јужнокорејскиот гигант Samsung предвидува 60% пад на профитот за третиот квартал во однос на една година порано поради забавување на продажбата на смартфоните Galaxy, соопштува „БиБиСи”. Најголемиот производител на мобилни телефони и телевизори во светот објави дека очекува оперативен профит од 3,8 милијарди долари за месеците од јули до септември. …

Повеќе »

Hewlett-Packard се дели на две компании

Технолошкиот гигант Hewlett-Packard (HP) ќе се подели на две претпријатија, потврди компанијата, пренесува Reuters. Едната од компаниите ќе го преземе бизнисот со компјутери и печатари, а другата ќе се насочи кон услугите и хардвер за корпоративни клиенти. Актуелниот извршен директор Мег Витман ќе го преземе раководството на новата Hewlett-Packard Enterprise, …

Повеќе »