НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Најубавиот подарок кој го добив ова лето!

Пријателите ме изненадија со дизајнирана персонална ФОТО КНИГА  со незаборавни мигови од нашето дружење. Убава корица со фотографии наредени хронолошки, навистина бев трогната вели Надица од Скопје.  Албумот го креирале  преку веб продавницата https://karmapix.com/mk/ за само 10 мин. Дома ми стигна за многу кратко време откако го нарачале.  Тие избрале …

Повеќе »

Што се може „најпаметното” пенкало да прави

Израелската компанија OTM Technologies на пазарот ќе го пушти најпаметното пенкало, со кое ќе може да се прават телефонски повици, да се читаат пораки и да се пишува на сите површини, соопштува британскиот весник Daily Mail. Од сајтот на компанијата станува јасно дека новиот производ ќе излезе на пазарот после …

Повеќе »

Откачените идеи на шефот на Amazon

Речиси 126 милиони долари загуба во последниот квартал претрпе Amazon. Акциите паднаа за речиси 10 проценти, акционерите се загрижени. За основачот и шеф на најголемата интернет продавница во светот Џеф Безос сето тоа изгледа дека не е важно. Тој одамна не се обидува да ги објаснува бројките и вестите кои …

Повеќе »

Кои се најскапите домени во историјата

Над 500 домени во светот го смениле сопственикот за повеќе од 1 милион долари во последните 10-15 години. Број 1 во рангирањето е Insurance.com, кој е купен за 35.6 милиони долари во 2010 година. По него спаѓаат VacationRentals.com и PrivateJet.com купени за 35 и 30,1 милиони долари. Internet.com е продаден …

Повеќе »

БИОТЕК ЛАБОРАТОРИЈА ОТВОРИ МИКРОБИОЛОШКА И МОЛЕКУЛАРНА ЛАБОРАТОРИЈА

БИOTEK Лабораторија, првата специјалистичка лабораторија направена по водечките светски стандарди, отвори две нови лаборатории – микробиолошка и молекуларна лабораторија. Лабораториите на БИОТЕК се познати по тоа што се опремени со најсовремени технолошки апарати од најголемите светски производители на медицинска опрема, реагенси и софтвери за дијагностика. „Желбата за придонес кон подобро …

Повеќе »

Дете на 8 години прави 1,3 милиони долари годишно од YouTube

Вие што имате правено кога сте биле на 8 години? Веројатно нешто не толку импресивно како Еван. Еван е детето што стои зад каналот EvanTubeHD на YouTube, каде што тој (а од време на време неговата сестра или мајка) претставуваат играчки и видео игри. Еван генерира 1,3 милиони долари приходи …

Повеќе »

$ 2 милиони за златен iPhone 6

Американската компанија “Фалкон” создаде луксузна колекција на новиот iPhone 6. Тоа вклучува три модификации – платинест смартфон, од 24-каратно злато и од розово злато. Колекцијата е посветена на успехот на кинеската компанија “Али Баба” и на грбот на секој од моделите кој наместо дијамант, има бразилски златен царски топаз со …

Повеќе »

Има ли опасност новиот iPhone да се скрши на два дела? (Видео)

Го купувате новиот iPhone 6 Plus и тој се крши на два дела додека го носите во џеб. Па, бидете спокојни, едвај ќе се случи токму тоа. Излегува сепак, дека новиот модел на Apple најверојатно има проблем со свиткување. Во социјалните мрежи веќе се појавија голем број на фотографии со …

Повеќе »

Јапонски очила помагаат да видиме колку сме уморни

Живееме динамичен живот, што секогаш ни овозможува да имаме правилна самопроценка и да го проценуваме степенот на заморот, што може да има негативни последици при возењето на автомобил. Очилата се опремени со неколку сензори трагачи за состојбата на очните мускули и ретината. Кога се воспостават и најмалите промени во очите, …

Повеќе »