НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

“Digital for Entrepreneurship” – конференција за претприемништво, развој и иновации

Со преку 35.000 настани во повеќе од 170 земји, Европа и оваа година ја одбележува European SME Week, иницијатива која во С. Македонија се организира11та година по ред. Под наслов “Digital for Entrepreneurship“ во среда, 20.11.2019, 10.00 часот, во City Hall – Скопје, ќе се одржи серија на панели во …

Повеќе »

Работна средба на министерот за култура Исмаили со министерот за култура на Руската Федерација, Медински

Министерот за култура Хусни Исмаили синоќа во рамките на Меѓународниот форум за културна соработка во Санкт Петербург оствари работна средба со својот колега,  министерот за култура на Руската Федерација, Владимир Медински. На средбата министрите разговараа за досегашната успешна соработка во делот на културата меѓу двете земји, која досега резултираше со …

Повеќе »

НЕОТЕЛ со нова промоција по повод отварањето на продажен салон

Телекомуникацискиот оператор НЕОТЕЛ денес, 15-ти ноември, по повод 15 години од своето постоење, го отвора својот продажен салон во општината Аеродром, веднаш до новата железничка станица во Скопје. По повод отварањето на салонот, НЕОТЕЛ подготви специјална промоција за сите потенцијални корисници кои ќе го посетат новиот салон. Имено, за склучен …

Повеќе »

Наградени најдобрите студенти на Економски факултет Скопје

На свеченоста по повод одбележување на 69 години од основањето на Економскиот факултет при УКИМ во Скопје, компанијата Нелт додели награди на тројцата најдобри студенти кои денеска дипломираа. На свеченоста за доделување на дипломи и награди претходеше потпишување на Меморандум за соработка меѓу Нелт Група и Економскиот факултет при УКИМ …

Повеќе »

Прв меѓународен настан за вмрежување на компании од енергетската ефикасност на 4ти декември во Скопје

  Enterprise Europe Network во Македонија ги поканува сите компании и организации кои работат на полето на енергетската ефикасност да земат учество на првиот настан за вмрежување со компании од поширокиот регион кој ќе се одржи на 4ти декември во хотел Александар Палас во Скопје. Настанот за вмрежување е дел …

Повеќе »

Освој 1 милион евра во предизвик за CEE Startup Challenge

Иновативните, брзорастечки компании од Централна и Источна Европа имаат шанса да освојат 1 милион евра во CEE Startup Challenge, најголемото мрежно натпреварување за стартапи, придвижувано од платформата Вестбе. Вестбе, водечката регионална платформа, која ги поврзува глобалните VC фондови, корпорации, акцелератори и деловни субјекти со стартапи од Централна и Источна Европа …

Повеќе »

Јавна Соба организира работилница за дизајн на мобилна градина наменета за лица со попреченост во развојот

Во рамките на проектот “On the point”, Јавна Соба организира работилница за дизајн на мобилна градина наменета за лица со попреченост во развојот која ќе се одржи од 14. до 16. ноември во Центарот за дизајн и иновации. Ќе учествуваат 20 учесници – архитекти и дизајнери, од кои по пет …

Повеќе »

Алибаба го сруши и својот рекорд

Најголемата кинеска интернет продавница Алибаба продаде стока во вредност од 1,43 милијарди долари за само 96 секунди Овој вид на продажба на Интернет беше организиран по повод кинескиот „Ден на самци“, а за девет часа „Алибаба“ продаде вкупно 21 милијарди долари стока, со што го сруши сопствениот рекорд од 30 …

Повеќе »

Отворено првото бесплатно училиште за музика, уметности и вештини за деца во социјален ризик

Здружението  ,,Проект Среќа“,   месецот на детето- ноември, го започна со долгоочекуваниот проект- Прво бесплатно училиште за музика, уметности и вештини ,,Гитари Дирки и Свирки“ Целта е да се создадат што повеќе услуги, со кои значително ќе се подобри квалитетот на живеење за децата со помалку можности ( во кои спаѓаат …

Повеќе »