НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

140 тони суперкомпјутер ќе го предвидува времето во Велика Британија

Велика Британија планира да создаде 140-тони суперкомпјутер, кој прецизно ќе ги предвидува каприциозните временски услови на Островот, пишува Bloomberg. Машината е дело на Cray Inc и ќе чини 97 милиони фунти или 157 милиони долари и ќе биде 13 пати побрз од технологијата на IBM, користена од државната метеоролошка служба. …

Повеќе »

Креаторот на Android го напушти Google

Енди Рубин, кој е одговорен за создавањето на оперативниот систем Android, ја напуштил компанијата, информираат од Wall Street Journal. Од Google ја потврдија информацијата на весникот, а во соопштението на главниот извршен директор Лари Пејџ се вели: „Сакам да му посакам на Енди се најдобро. Со Android тој создаде нешто …

Повеќе »

Запознајте се со кинескиот Apple

Само четири години по своето основање кинеската компанија Xiaomi успеа да влезе во топ 3 на најголемите производители на паметни телефони во светот. Според податоците на Strategy Analytics, Xiaomi има продадено 18 милиони уреди во периодот јули-септември, рангирајќи се на третото место во светот по Samsung и Apple. За споредба …

Повеќе »

Шефот на Apple призна дека е геј

Извршниот директор на технолошкиот гигант Apple Тим Кук, призна дека е хомосексуалец. Тој го стори тоа во напис објавен од Bloomberg Businessweek. „Досега јас не ја признае својата ориентација. Но, веќе сакам да дадам во јасноста: Се гордеам што сум геј и сметам дека тоа е еден од најубавите подароци …

Повеќе »

Завршија добрите времиња за Samsung

Падот на цените на смартфоните и големата конкуренција на евтини производители од Кина, доведоа до сериозен пад на профитот на најголемиот производител на мобилни телефони во светот, Samsung. Јужнокорејската компанија во третиот квартал регистрираше намалување од 48,8 проценти на добивката се намали до 3,15 милијарди е вра. Сличен лош резултат …

Повеќе »

5 совети за безбедно онлајн пазарување

ESET препорачува неколку едноставни мерки, кои ќе ви помогнат да не бидете измамени при купување на интернет. 1. Проверете ја вашата банкарска сметка Повеќето банки и финансиски институции секогаш им препорачуваат на корисниците внимателно да ги следат движењата на банкарските сметки. Особено кога е активен шопингот и има шанса некоја …

Повеќе »

Пазарот на 3D печатари може да надмине 10 милијарди долари до 2018 година

„Колку и да ви звучи чудна оваа прогноза, треба да знаете дека 2,3 милиони продадени уреди до 2018 се прилично мал дел од потенцијалниот пазар за корисници, бизнис и владините организации на глобално ниво”, коментира Пит Базилер од Gartner, пренесува Guardian. Оценките за големината на пазарот варираат. Додека од Gartner …

Повеќе »

Google развива детектор за рак и срцеви заболувања

Технолошкиот гигант Google развива детектор, кој треба да сигнализира за рак и срцеви заболувања. Идејата е уредот да ги дијагностицира во многу ран стадиум нивните ризици. Технологијата ќе биде врз основа на наночестички, кои можат да ги регистрираат предметните болести, откако тие ќе навлезат во крвотокот преку пилула. Честичките ќе …

Повеќе »

Sony ја отвора првата подводна продавница во светот

Јапонскиот технолошки гигант Sony ќе ја отвори првата подводна продавница во светот, за продажба на мобилни уреди. Xperia Aquatech Store ќе нагласува водоотпорност на смартфоните и таблетите на компанијата, меѓу кои Xperia Z3, Xperia Z3 Compact и Xperia Z3 Tablet Compact.

Повеќе »