НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Седум години Вип на македонскиот пазар

Одличните резултати – поттик за креирање на нови супериорни кориснички искуства Од влезот на пазарот во 2007-та година Вип оператор досега инвестираше 140 милиони евра и денеска е втор по големина мобилен оператор со пазарен удел од 28.2%. Корисниците на Вип оператор освен најдобри услуги по најдобри цени имаат и …

Повеќе »

Овој човек речиси стана шеф на Apple, Google и Yahoo

Не многу луѓе можат да се пофалат со искуството на Џо Костело во неговата долга кариера. Пред да биде назначен за извршен директор на Enlighted која свртела 55 милиони долари финансирање досега, тој е многу поголема фигура во технолошкиот сектор. Тој е извршен директор на софтверската компанија Cadence Design Systems …

Повеќе »

Apple ќе го претстави iPad на 21 октомври

Технолошкиот гигант Apple планира специјален настан на 21 октомври, на кој се очекува компанијата да претстави два нови модели iPad од шестата генерација, како и трета верзија на iPad Мini и неговиот оперативен систем ОС Х Yosemite, соопшти Reuters. Неофицијално новите таблети ќе бидат со процесор A8 (сличен на iPhone …

Повеќе »

Пиратеријата одлева милиони долари

Постои директна врска помеѓу борбата против пиратеријата и развојот на економијата Истанбул 17 септември. Просечната стапка на пиратерија во светот изнесува 42%. Во ЕУ 33%, додека во Македонија 66% покажуваат податоците на БСА (Бизнис деловна алијанса). На глобалниот конгрес за борба против фалсификување и пиратерија кој се одржа во Истанбул …

Повеќе »

Над една милијарда сајтови на интернет, а се повеќе CO2

Интернетот одбележа 25 години во почетокот на годината. Во моментов има над една милијарда сајтови на интернет и овој број постојано се зголемува, според последните резултати, снимени онлајн од специјализираниот сајт Live stats. Идејата за светската мрежа која ги поврзува компјутерите е развиена во 80-тите години на 20 век, од …

Повеќе »

Дебито на Alibaba е повеќе успешно отколку што се очекуваше

Дебито на кинескиот интернет гигант Alibaba може да се покаже како успешно, отколку што се очекуваше. Поради големиот број барања компанијата ја зголемила цената на една акција од 66 на 68 долари, соопштија од кинеското друштво. Менаџерите на компанијата и во моментов продолжуваат да го кружат светот, за да ја …

Повеќе »

Apple со рекордни 4 милиони нарачки на ден за новиот iPhone 6

Технолошкиот гигант Apple имал рекордни четири милиони прелиминарни нарачки само во првиот ден од пуштањето на двата нови модели на новата генерација на iPhone – iPhone 6 и iPhone 6 Plus, пренесе Reuters. Поради големиот интерес за уредите најверојатно голем дел од фановите на Apple ќе почекаат до октомври за …

Повеќе »

Google пушта smartphone за $ 105

Технолошкиот гигант Google денес го објави својот прв уред од проектот Android One. Смартфонот ќе се нуди во Индија по цена од 6399 рупии (105 долари), пренесе Reuters. Компанијата планира освен во Индија, да пушти смартфон и во Индонезија, Филипини и други земји во Јужна Азија, а кон крајот на …

Повеќе »

90 дена затвор за најбогатото дете во Instagram

18-годишниот Парам Шарма е познат како „најбогатото дете во Instagram”. Тој има блог, во кој редовно пушта фотографии, потенцирајќи колку е богат – како истура шишиња скапи пијалаци во тоалетот, или едноставно држи големо количество и скапи телефони. Овојпат тој е во вестите, поради тоа што беше уапсен. Шарма пуштил …

Повеќе »