НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Што прави сега генијалецот кој на 10 години веќе учеше во колеџ?

Грег Смит бил надарено и прилично скромно дете. На 7-годишна возраст веќе оди во средно училиште, а на 10 години се запишува на колеџ, каде студира физика, француски јазик и виша математика. Денес Смит има 26 години. Иако тогаш не ги чуствувал работите на овој начин, Смит вели дека присуството на високообразовни …

Повеќе »

Денес започнува 9-ото издание на францускиот филмски фестивал

Најновите француски филмски достигнувања во присуство на нивните главни ѕвезди ќе бидат дел од годинешниот фестивал На 15-ти јуни, среда со филмот „Патот за Истанбул“ (2016) на режисерот Рашид Бушареб, во кино „Милениум“, во ГТЦ  со почеток во 20:30 часот свечено ќе се отвори деветтиот по ред Француски филмски фестивал. …

Повеќе »

Ова е најчесто користената и најлесна лозинка на интернет

Иако се зачестени хакерските напади и кражби на податоци на корисниците на различни сајтови, илјадници профили на социјалните мрежи се силно речено заштитени, со оглед на тоа какви елементарни лозинки користат некои од луѓето. По последната кражба на информации од Twitter, која влијаела врз 33 милиони корисници, станало јасно дека …

Повеќе »

Студентите со креативна „интервенција“ на реалноста

Студенти од Машинскиот факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје и Универзитетот за уметност од Цирих (ZHdK), Швајцарија, вчеравечер, ги презентираа своите креативни дизајн решенија пред македонската јавност. Изминатиов месец, 48 мешани тимови на студенти од македонскиот и швајцарскиот универзитет, работеа на развој на студентски проекти во областа …

Повеќе »

Како изгледа првиот веб-сајт во светот

Оваа недела, на 20 декември, првиот веб-сајт во светот наполни 25 години. Тој е дело на таткото на интернетот – Тим Бернерс-Ли, и е развиен во лабораториите на Европската организација за нуклеарни истражувања, или накратко ЦЕРН. Сајтот станува јавен дури на 6 август 1991 година, но за неговиот роденден се …

Повеќе »

„Одржани МАСИТ ИКТ Награди 2016“

Во рамките на своите активности Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии – МАСИТ и оваа година ги организираше „МАСИТ ИKТ Наградите“ за исклучителни достигнувања во доменот на информатичката технологија. МАСИТ како член на WITSA (World Information Technology and Services Alliance), првонаградените решенија ги номинира на “Global ICT Excellence Awards”, избор на награди кој се одржува на секои две години на светско.

Повеќе »

Робот ја пегла и реди облеката (видео)

Пеглањето и преклопувањето на облеката се едни од најпознатите досадни домаќински должности. Веќе лесно може да се ослободите од тоа со помош на домашниот робот наречен Foldimate, пишува “Дејли мејл”. Висок над 90 сантиметри роботот е опремен со голем број фиоки во кои по перењето се става облеката како маици, …

Повеќе »

Феит организира инфо ден

Факултетот за електротехника и информациски технологии при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје организира ИНФО ден за сите заинтересирани средношколци кои сакаат да го продолжат своето образование на оваа реномирана високо-образовна институцијата. Отворениот ден ќе се одржи на 08.06.2016 (среда) во холот на Факултетот, каде ќе биде поставен штанд …

Повеќе »

НБРМ го одржа меѓународниот форум на тема ИТ-инфраструктура во централните банки

Во периодот од 31. мај до 3. јуни во Скопје, во просториите на Народната банка на Република Македонија, се одржа меѓународен форум на тема ИТ-инфраструктура во централните банки. Форумот беше место за отворена дебата за ИТ-инфраструктурите на централните банки, каде што се разменуваа искуства за тековната поставеност на ИТ-инфраструктурата во …

Повеќе »