НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Ова е најдобро платениот IT менаџер во Светот

Иако е на оваа функција само од февруари, новиот шеф на софтверскиот гигант Microsoft, Сатја Надела веќе заработил 84,3 милиони долари во последната финансиска година, завршена во јуни. Тоа го прави „најплатениот“ менаџер во индустријата. Приходите му изнесуваат 910 илјади долари, а бонусите 3,6 милиони долари.

Повеќе »

Apple лансираше сопствен платежен систем

Американската корпорација Apple синоќа во САД лансираше сопствен платежен систем наречен Apple Pay. Услугата ќе може да се користи во повеќе од 220 000 продавници и различни мрежи, како што се рестораните за брза храна McDonald`s. Засега овој систем ќе може да се користи за најновите Smartphones iPhone 6 и …

Повеќе »

Microsoft ќе лансира „паметен” часовник за неколку недели

Microsoft подготвува лансирање на „паметен” часовник во наредните недели, објави Reuters. Уредот ќе може да го следи срцевиот ритам на корисникот и ќе работи со различни мобилни платформи. Батеријата ќе издржи два дена работа. Reuters потсетува дека Apple го претставија својот „паметен” часовник во септември. Се очекува тој да биде …

Повеќе »

Гигантот UPS влегува на европскиот пазар со 1 милијарда долари

Во ерата на интернет трговијата курирските услуги стануваат се повеќе вредни. Тоа се знае многу добро и од светскиот гигант во индустријата – САД UPS, кој најави во текот на викендот во интервју за германското списание WirtschaftsWoche дека има намера да го прошири своето присуство во Европа. Причината тие ја …

Повеќе »

Apple го претстави iPad Air 2

Технолошката компанија Apple го претстави новиот iPad – потенок, со побрз процесор и подобра камера во обид да предизвика интерес на позадината на намалената побарувачка, соопштува AP. iPad Air 2 е тенок 6,1 милиметри и има многу од функциите достапни и во iPhone-ите. Ова вклучува можност за брзо снимање, видео …

Повеќе »

По 1.7 поврзани уреди на секој човек на планетата до крајот на 2014 година

До крајот на 2014 на секој човек на Земјата ќе поседува по 1.7 поврзани со интернет уреди или вкупно 12 милијарди парчиња. Ова го покажува последната анализа на Strategy Analytics. Според документот до 2020, бројот на овие уреди ќе се зголеми до 4,3, што значи дека во светот ќе има …

Повеќе »

Facebook лансира сопствен паметен телефон?

Социјалната мрежа Facebook сака да интервенира на пазарот за паметни телефони откако пушти производ со сопствен бренд. За таа цел ќе соработува со јужнокорејскиот гигант и лидер во областа, Samsung, пренесоа TechNews. Се тврди дека менаџерите на двете компании се сретнале во седиштето на Samsung, и една од темите беше …

Повеќе »

Apple банкротира двe индустрии

Технолошкиот гигант Apple е одговорен за проблемите и тешката положба на две клучни индустрии за економијата на Финска – мобилната индустрија и индустријата за хартија. Ова го изјави премиерот на земјата, Александар Стуб во интервју за CNN. Според него смартфонот iPhone убил гигант како Nokia, а таблетот iPad ја уништува …

Повеќе »

Samsung со нов вид Wi-Fi! Филм од 1 GB ќе симнува за 3 секунди

Од Samsung велат дека имаат развиено нова генерација Wi-Fi технологија. Таа ќе нуди пет пати побрза конекција, и нема да и сметаат пречки, на пример ѕидови или од бројот на поврзаните кон неа. Од компанијата велат дека таа се базира на 60GHz Wi-Fi технологија која ќе понуди брзина до 4.6 …

Повеќе »