НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Facebook отвора серверски центар надвор од САД

Најголемата социјална мрежа Facebook го отвори својот прв серверски центар надвор од САД, соопшти Bloomberg. Новиот центар се наоѓа во Северна Шведска, во близина на градот Лулеја и служи речиси 350 милиони корисници. Комплексот се состои од три згради и е целосно придвижуван од хидроенергија. Се предвидува центарот да управува …

Повеќе »

LinkedIn e најбрзо растечката технолошка компанија

Социјалната мрежа бизнис LinkedIn е најбрзо растечката технолошка компанија во САД, пишува TechNews. За последните 12 месеци приходите на компанијата се зголемиле за 80% до 1.109 милијарди долари, со што ја предводи листата на Forbes за 25-те најбрзо растечки технолошки компании. Годишниот раст за последните три финансиски години е 102%. …

Повеќе »

Акциите на Apple ќе се зголемат за 600 долари?

Акциите на Apple ќе се зголемат, благодарение на подобрувањата кои ќе бидат од двете насоки – iPhone и iPad, коментира Брајан Маршал од ISI Group. “Во пракса сметам дека можеме да видиме износи од 600 долари, бидејќи 85% од бруто добивката на компанијата се реализира токму од продажбата на споменатите …

Повеќе »

Едвард Сноуден е новиот интернет херој

Пронаоѓањето на информации за скандалот со собирање на податоци од телефоните на американските граѓани, како и преносот на доверливи информации од страна на девет водечки интернет компании, меѓу кои Google и Facebook, на американската влада е дело на Едвард Сноуден. Сноуден има 29 години и е поранешен вработен во системот …

Повеќе »

China Mobile го пушти Jego – конкурент на Skype

Најголемиот кинески телекомуникациски оператор China Mobile ја пушти на пазарот мобилната апликација „Jego“ што треба да биде конкурент на Skype, објави весникот China Daily, пренесува ИТАР-ТАСС. Основната функција на новата апликација е IP телефонијата – телефонски повици преку интернет на мобилните и фиксните телефони. Jego ќе овозможува и испраќање на …

Повеќе »

Google е најголемата медиумска компанија во светот

Google е најголемата медиумска компанија во светот, покажа истражувањето на анализаторот Zenith Optimedia. Во топ 30 медиумски империи, интернет гигантот е на прво место со 37,9 милијарди долари приходи. Втора е DirecTV Group со 27,2 милијарди долари, следена од News Corporation со 26,4 милијарди долари.

Повеќе »

Microsoft ќе инвестира 1 милијарда долари во игри за Xbox One

Технолошкиот гигант Microsoft ќе инвестира околу 1 милијарди долари во развој на ексклузивни игри за конзолата Xbox One. Во рок од една година по излегување на Xbox One вo продавниците, компанијата планира да лансира 15 нови игри. Ова го соопшти претседателот на единицата за интерактивни забавни игри Дон Матрик, во …

Повеќе »

Кои се страниците со најмногу „допаѓања“ на Facebook?

Копчето “ми се допаѓа” сe притиска милиони пати секој ден. На Facebook веќе има над милијарда активни корисници од целиот свет – вклучително светски личности, брендови и компании кои се натпреваруваат кој ќе собере најмногу онлајн фанови. Во текот на три месеци онлајн порталот за трендови netz-trends.de подготви споредба помеѓу …

Повеќе »

Крие ли Google даноци?

Извршниот претседател на американската технолошка корпорација Google Ерик Шмит, изјави дека компанијата ги исполнила целосно законските барања за исплата на сите нерешени даноци во Велика Британија, пренесе “BBC”. Google платила околу 10 милиони фунти данок на доход за периодот 2006 – 2011 година, а забележале приходи во износ од 11,9 …

Повеќе »