НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Оваа држава е новиот економски гигант во Европа

После неколку години не можејќи да се гордееме против економскиот гигант Германија, Франција конечно има за што да се пофали, пишува Блумберг. Втората најголема економија во еврозоната е пред својот сосед и регионот како целина, во време кога ситуацијата е тешка поради трговската војна и послабата светска економија. Дел од …

Повеќе »

190 години од раѓањето на Марко Цепенков – најзначајниот собирач на македонските народни умотворби

Марко Цепенков е роден во Прилеп на 7 ноември 1929 година во сиромашно семејство, кое води потекло од прилепското село Ореовец. Заради тешката материјална состојба, основно образование учел само една година, а потоа продолжил да го учи терзискиот занает. Во периодот 1856-1857 почнал да собира народни умотворби, поттикнат од, како …

Повеќе »

ФИТР: Презентирани девет проекти за намалување на загадувањето поддржани од Фонд за иновации и технолошки развој

Во Фонд за иновации и технолошки развој денеска беа презентирани девет проекти за намалување на загадувањето на воздухот, поддржани преку три различни програми на ФИТР: „О2 Предизвик”, Комерцијализација на иновации како и „Предизвик за млади истражувачи”. На презентацијата учествуваа преставници на домашни мали и средни компании, како и учениците од …

Повеќе »

Ерден Сарач – Насмевката на лицето е најважна за здрав и долг живот

„Модерниот живот претставува голема опасност за нашето здравје, го уништува нашето тело и нашиот дух. Брзата храна, генетски модифицираната храна, електро магнетското загадување се закани на модерното живеење. За да го зголемиме животниот век потребно е да се грижиме за себе во младите и средните години од нашиот живот. Пред …

Повеќе »

Продолжува експанзијата на IQOS на пазарот во САД

IQOS уредот со несогорлив тутун кој по две години чекање на одобрение од надлежните власти, минатиот месец почна да се продава и на американскиот пазар, за почеток во Атланта, од овој месец е достапен и во Ричмонд. Со ова се потврдуват очекувањата на компанијата Алтриа, со која Филип Морис Интернешнел …

Повеќе »

Дури 84% од родителите се загрижени за онлајн безбедноста на нивното дете, но не одвојуваат време да зборуваат за тоа

Новото глобално истражување на Kaspersky открива предизвици зад ограничените семејни разговори за безбедноста на интернет  Дури 84% од родителите ширум светот се жалеле за безбедноста на нивните деца, според последното истражување нарачано од Касперски и спроведено од компанијата за истражување на пазарот Саванта. Сепак, во просек, родителите поминуваат вкупно 46 …

Повеќе »

Opel Vivaro-e доаѓа во 2020: Успешното LCV ќе се електрифицира

Офанзивата за електрификација од Opel продолжува: од 2020 година, Opel Vivaro ќе се нуди и како чистo електрична верзија на батерија. Клиентите потоа можат да избираат помеѓу две големини на батерија, во зависност од нивните потреби. Новиот Opel Vivaro-e ќе биде достапен со батерија од 50kWh за опсег до 200 …

Повеќе »

ФИТР: Со швајцарска поддршка обезбедуваме посовремени услови за бизнис за младите

Фонд за иновации и технолошки развој и Швајцарската програма за претприемништво (Swiss Entrepreneurship Programme – Swiss EP) на швајцарската амбасада во Северна Македонија денеска потпишаа меморандум за соработка чија цел е поддрка за развој на иновативноста и претприемништвото во земјата. Засилување на соработката помеѓу институциите и претприемачите, како и индивидуална поддршка …

Повеќе »

Google го купи Fitbit за 2,1 милијарди долари

Технолошката компанија Google го купи Fitbit за неверојатни 2,1 милијарди американски долари. Договорот конечно ја отвора вратата на пазарот, во кој доминираа досега Apple и Samsung. Fitbit е компанија која нуди технолошки фитнес нараквици. Нивните уреди се едни од најкористените во светот. Во еден блог пост, шефот на Google Рик …

Повеќе »