НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Србите создадоа “глупав” телефон

Што мислите дека би претставувал “глупав” телефон? Дефинитивно не е нешто лошо и неквалитетно. Наречен е “глупав”, бидејќи со него ќе можат да работат и луѓе кои не разбираат многу од новите технологии. Alter Ego Arhitects од Нови Сад, Србија, го создадоа т.н. “глупав” телефон. Уредот го носи името OPhone …

Повеќе »

Четврта интерактивна Talk IN Business конференција на тема – „Дистрибуција и логистика”

Денес, во „Воденица Мулино” (Капиштец) во Скопје, во организација на редакцијата на магазинот InStore – Македонија, ќе се одржи четвртата интерактивна Talk IN Business конференција на тема – „Дистрибуција и логистика”. Talk IN Business е успешен регионален проект, кој македонската редакција на магазинот InStore со задоволство го пренесува и во …

Повеќе »

Општина Карпош единствен македонски учесник на Меѓународниот саем на храна и пијалоци „DETROP“ во Солун

Само Општина Карпош преку свој претставник учествуваше на Меѓународниот саем на храна и пијалоци „DETROP“ – 2016, кој се одржа на 26. февруари во Солун, (Грција). На покана на HELEXPO (Национална Агенција за организирање саеми, конгреси и културни настани) од Солун, на меѓународната манифестација присуствуваше М-р Ирена Калајџиева Милевска – …

Повеќе »

Безжичен проток на податоци од паметните телефони кај автомобилите на ŠKODA

> Паметниот телефон безжично ја пренесува содржината преку информативно забавниот систем > Новата технологија дебитира на Светскиот Мобилен Конгрес во Барселона > Претставувањето се случи на штандот на ко-инвеститорот RealVNC ŠKODA го подобри вмрежувањето на автомобилите со паметните телефони, со новиот прототип на безжично поврзување MirrorLink, технологијата на ŠKODA, во …

Повеќе »

Мини Диск складира 300 терабајти

Низите од дигитални информации стануваат се поголеми и научниците ширум светот развиваат технологии за складирање на податоците, пишува Tech Times. Едно од можните решенија е базирана на ДНК меморија во која информациите може да се задржат долго време. Истражувачите во Велика Британија создале мини диск, кој е во состојба да …

Повеќе »

Тринаесети по ред меѓународен бизнис настан за градежништво, градежни материјали и градежна механизација

Од 1-ти до 5-ти март 2016 на Скопски саем ќе се одржи САЕМОТ НА ГРАДЕЖНИШТВО – тринаесети по ред меѓународен бизнис настан за градежништво, градежни материјали и градежна механизација. Овој меѓународен сaeм подразбира сестрана промоција на оваа стопанска гранка на производителите и трговците од Македонија и од странство. На него …

Повеќе »

Топ 10 најдобри технолошки компании, каде може да работите

Консултантската компанија Glassdoor сортираше топ 10 на технолошките компании во целиот свет, кои нудат најдобри услови за своите вработени. Оваа листа е дел од листата за најдобри работодавачи за 2014 година, во која влегуваат вкупно 50 фирми. Во однос на овие работодавци кои се во секторот на новите технологии, од …

Повеќе »

Mercedes ја претстави најсигурната лимузина во светот

Германскиот производител на автомобили Daimler AG објави дека новиот Mercedes-Maybach S 600 Guard ќе понуди највисоко ниво на балистичка заштита (VR10), која е достапна на пазарот. Лимузината го покрива стандардот VR10, со што станува најдобриот автомобил во овој поглед во моментот. Прозорците и каросеријата на возилото можат непречено да издржат …

Повеќе »

Филип Морис ТКП додели 5 грантови на млади претприемачи и 7 грантови на студенти со најдобри бизнис идеи од Пелагонија

Денес во Прилеп се одржа завршна церемонија на доделување грантови која го означи крајот на шестмесечната програма „Моја идеја! Мој бизнис! “, спроведена од страна на ЦЕЕД Македонија, а целосно финансиски поддржана од страна на Филип Морис ТКП. Главната цел на Програмата беше поттикнување на претприемачкиот дух и генерирање на …

Повеќе »