НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Acer ја објави Iconia B1 – 720 на пазарот во Европа

Технолошкиот производител Acer го лансираше на пазарот буџетскиот таблет Iconia B1 – 720, кој беше претставен од страна на компанијата за време на саемот CES – 2014 во Лас Вегас. Моделот веќе е достапен на пазарот во Европа и се нуди по цена од 129 евра. Acer го позиционираше таблетот …

Повеќе »

Facebook наполни 10 години

Денес најголемата социјална мрежа во светот Facebook наполни 10 години. Точно на овој датум во 2004 г, Марк Зукерберг, студент по компјутерски науки од Харвард го започна проектот, и отвори нова ера во светот на комуникациите и социјалните интеракции. Денес повеќе од 1,23 милијарди луѓе активно го користат Facebook секој …

Повеќе »

Samsung инвестира во обука на млади

Samsung Electronics Co . Ltd. се вклучува со инвестиции во обуката на млади луѓе во Европа во врска со недостатокот на кадри, за европскиот технолошки бизнис. “Очигледно е дека имаме несогласување помеѓу реалноста и начинот на кој младите се подготвувани за модерни работни места”, изјави претседателот на компанијата Сонцето Ли. …

Повеќе »

Google ја продаде Motorola на Lenovo за 2,9 милијарди долари

Google се согласи да ја продаде Motorola на технолошкиот гигант Lenovo за 2,91 милијарди долари. Од компанијата, сепак ќе си го задржат поголемиот дел од речиси 17 – е илјадници патенти стекнати при купувањето на Motorola во 2012 година за 12,5 милијарди долари, пишува “Бизнис инсајдер “.

Повеќе »

Човекот кои стои зад виртуелните пари Bitcoin, е уапсен во САД

Главниот извршен директор на BitInstant – компанијата која стои зад виртуелните пари Bitcoin, е уапсен во САД. Причината е обвинение за перење пари, пренесе CNN . Според обвинението Чарли Шрем продал Bitcoin единици во вредност од 1 милион долари на клиенти на онлајн пазарот за лекови Silk Road. Шрем бил …

Повеќе »

Отворена првата Банка од иднината, i-bank store од Стопанска банка АД – Скопје

Во мисијата на Стопанска банка стои дека во модерното окружување кое е во постојан подем и движење, каде личните потреби и очекувања се менуваат, и каде клиентите знаат повеќе, бараат повеќе и прават повеќе, Банка настојува да отвори нови можности преку понуда на финансиски производи и услуги кои соодветствуваат на …

Повеќе »

Apple со рекорден број продадени уреди за последниот квартал

Apple ги објави резултатите за првиот финансиски квартал на 2014, кој заврши на 28 декември 2013. Компанијата забележа приход во висина од 57.6 милијарди долари и нето добивка 13.1 милијарди долари или 14,5 долари за акција. За споредба пред една година приходите беа 54,5 милијарди долари, соопштија од компанијата.

Повеќе »

Технолошка компанија сака да креира нов интернет

Компанијата Bitcloud очигледно има сериозни амбиции за место во технолошкиот свет. Таа сака да го замени You Tube, Dropbox, Facebook, Spotify, ISP и други популарни сајтови со децентрализирани апликации, пишува Wired. Bitcloud се надева да го децентрализира постоечкиот интернет, и да создаде нова мрежа, која ќе го замени, коментира онлајн …

Повеќе »

Samsung го пушта Galaxy Glass во септември

Samsung може да покаже конкурентен производ на паметните очила Google Glass, за време технолошкиот саем IFA во Берлин во септември оваа година. Гаџетот, наречен Galaxy Glass ќе може да се поврзе со вашиот смартфон. Тоа ќе ви ги покажува дојдовните повици и ќе ви овозможи да слушате музика, велат од …

Повеќе »