НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Nielsen стекна 51% од MediaResearch

Nielsen Холандија стекна 51% од чешката пиплметрична компанија MediaResearch, соопштија од Nielsen, без да го прецизираат износот на трансакцијата. Се очекува двете компании да работат заедно во насока обединување на производите и услугите, за да понудат на своите клиенти сеопфатен производ – податоци што купуваат, што гледаат и како се …

Повеќе »

Лондон со амбиции за глобален центар на криптовалутите

Џорџ Озборн, гувернер на Централната банка на Велика Британија, им наложил на неговите подредени да направат анализа, која ќе трага по сите бенефиции и закани од дигиталните валути, кои во моментов не се регулирани во никој случај, пренесе британскиот Telegraph. Се очекува истражувањето да биде подготвено во есен. Таа ќе …

Повеќе »

“Епл” и “Самсунг” ја прекинуваат патентната војна

По повеќе од три години судски процеси во целиот свет технолошките концерни “Епл” и “Самсунг” се договорија да ја прекинат “патентната војна” надвор од САД. “Самсунг Електроникс” и “Епл” се договoрија да ги прекинат споровите поврзани со патенти, во сите земји освен во САД”, се наведува во заедничкото соопштение на …

Повеќе »

Apple ќе го претстави новиот iPhone на 9-ти септември

Иако Apple одбива коментар за настанот и не кажува каква ќе биде неговата тематика, според традицијата токму новиот iPhone е во центарот на вниманието. Обично компанијата ја претставува следната генерација на смартфони токму во септември. Оваа година се очекува да бидат претставени две верзии на новиот iPhone. Основната разлика помеѓу …

Повеќе »

Кои се најдобрите смартфони на пазарот во моментов?

Кога купуваме нов телефон, убаво е да си направиме детално истражување на она што ќе ни е најкорисно. Изборот е веќе голем и никако не е лесен. Сајтот Business Insider дава одредени насоки така што ги подредува најдобрите смартфони на пазарот во моментов. Класификацијата е направена врз база на фактори …

Повеќе »

Amazon ќе инвестира $ 2 милијарди

Најголемиот синџир во светот за онлајн трговија Amazon објави дека ќе инвестира дополнителни 2 милијарди долари за проширување на своите активности во Индија. Amazon прецизираше дека инвестициите ќе го поддржуваат брзиот раст на компанијата и ќе ја подобрат услугата. „Гледаме огромен потенцијал во индиската економија и во растот на тргување …

Повеќе »

Што да не купуваме од Amazon?

Не секогаш американскиот гигант во онлајн продажбата Амазон (Amazon) е најевтиното место за шопинг, покажува истражувањето, пренесува Маркетуоч. Минатата недела Амазон ги објави финансиските резултати за вториот квартал, и за 52-риот последователен квартал продажбата на компанијата, достигна двоцифрен раст. Приходите беа над 19 милијарди долари или 23 отсто повеќе на …

Повеќе »

Кога се очекува продажбата на iPhone 6

Новиот паметен телефон на Apple – iPhone 6, може да се појави на пазарот подоцна од очекуваното. Apple можеби планира да го лансира iPhone 6 на 14 октомври, бидејќи самиот месец ќе биде исклучително напорен за компанијата, пишува Ричард Педи од MacRumors, повикувајќи се на извор од гигантот. Истиот извор …

Повеќе »

И Wikipedia го прифаќа Bitcoin

Wikimedia Foundation, објави дека веќе ќе прифаќа донации од виртуелната валута биткоин. Така Wikipedia станува најновата организација која прифаќа да оперира со виртуелната валута. Биткоините не се регулирани од ниту една земја или централна банка. Лиса Грувел од Wikipedia прецизираше дека за фондацијата секогаш било важно да се направат донациите …

Повеќе »